پنج شنبه های سینما و معماری: دیو و دلبر

تحریریه معماری آرل
به طور قطع فیلم سینمایی دیو و دلبر پادشاه فانتزی و طراحی در دنیای هنر هفتم می باشد. سارا گرینوود در این پروژه بهترین کار خود را در طول 15 سال فعالیت حرفه ای خود را ارائه داده است. طراحی صحنه بی نظیر فیلم دیو و دلبر به همراه جلوه های ویژه فوق العاده حرفه ای و تیمی 1000 نفره که چند سال بر روی این پروژه وقت گذاشتند و نتیجه تلاش این چند سال کار قرار گرفتن پروژه در بین 10 فیلم پر فروش تاریخ سینما بود. طراحی صحنه فیلم دو بخش عظیم را شامل  شده که لوکیشن قلعه دارای جزئیات بی نظیر و منحصر به فردی است. در ادامه خلاصه ای از شیوه طراحی صحنه یک فیلم فانتری را مشاهده می نمایید.

سارا گرینوود که چندین جایزه طراحی اعم از جایزه اسکار را در کارنامه خود دارد، در استودیویی شپرتون مدل کامل و رویایی از دهکده خیالی ویلنو ساخته بود. وی با الهام از دهکده های جنوب فرانسه و ویژگی مربع شکل این نمونه ها طرح خود را کامل کرد. نتیجه کار یک محدوده 8000 هزار متری بود که تمام امکانات یک دهکده را در خود جای داده بود. اما برخی فضاها به دلیل تمرکز فیلم برداری و شیوه روایت داستان دارای جزئیات بیشتری بود. به عنوان مثال کارگاه پدر بِل، تمام خصوصیت های یک مکان با تمام امکانات ساخت اشیاء صنعتی را در خود جای داده بود. طرح این مکان از کارگاه یک ساعت ساز آلمانی در قرن 18 به نام زرگر یوهان ملچیر الهام گرفته بود.

فاز دوم طراحی شامل قلعه بود که انواع سبک های معماری عجیب و غریب فرانسوی در آن نقش داشته اند. گرینوود با الهام گرفتن از چند دوره طراحی قلعه و قصرهای بزرگ طرحی منحصربه فرد و عجیبی را به نمایش گذاشت. سه بخش در طراحی قلعه نقش داشته اند. در فاز اول یک مکان یخ زده و سردی را مشاهده می کنیم که از مجسمه ها و رنگ های خشنی برخوردار می باشد. این کانسپت در اتاق خصوصی دیو هم قابل مشاهده است. اما کتابخانه و سالن رقص دارای انعطاف به مراتب بیشتری می باشند که از یکی از مکان های قدیمی در شرق فرانسه تأثیر پذیرفته بود. در انتها تغییر قصر در فصل نهایی داستان که بر اساس کانسپت های درون سناریو اصلی به مکانی روشن و زیبا تبدیل می شود. جالب است بدانید شخصیت هایی که به ساعت، قوری یا شمعدان تبدیل شده اند دارای یک ماکت در اندازه حقیقی می باشند که پیش از فیلم برداری ساخته شده اند. 


تحریریه معماری آرل
منبع: architecturaldigest.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6212.html