پنج شنبه های سینما: موجودات شگفت انگیز با طراحی صحنه شگفت انگیز

تحریریه معماری آرل
فیلم های فانتزی با قالبی که به گذشته متصل شده دارای ویژگی های کلاسیک و نئوکلاسیک است و از تنوع منحصربه فردی در هنر هفتم برخوردار می باشد. فیلم سینمایی جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها (Fantastic Beasts and were to find them) اولین پروژه سینمایی جی.کی.رولینگ، نویسنده داستان های هری پاتر می باشد که در قالب فیلم ساختهه شده است. تنوع طراحی صحنه و دکورایسون در این مجموعه به حدی گسترده می باشد که جایزه اسکار و بفتا را برای استوارت کریگ و تیم طراحی وی به ارمغان آورد. در ادامه خلاصهه ای از نحوه طراحی و ساخت دکوراسیون جادویی فیلم "جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها" را مشاهده می نمایید.

خلاصه داستان


داستان فیلم در سال 1926 رخ می دهد و درباره فردی به نام نیوت ( ادی ردماین ) است که به واسطه نگارش کتاب جدیدش رهسپار ایالات متحده و شهر نیویورک می گردد. در چمدان نیوت موجودات عجیب و غریبی وجود دارند که بر اثر یک اتفاق آزاد شده و سر از نیویورک و منطقه منهتن در می آورند. نیوت در مسیر جستجوی این موجودات به افراد مختلفی برخورد می کند که موجب بوجود آمدن اتفاقات مختلفی می شود. از جمله گریوز ( کالین فارل ) که نیت شیطانی دارد و...

طراحی صحنه


استورات کریگ و تیم طراحی وی با تحقیقاتی میدانی از نیویورک 1920، تمام فضاها را دقیقاً نسبت به همان تاریخ طراحی مرده اند. ویژگی اصلی طراحی صحنه فیلم ایجاد شور و هیجان داستان رولینگ در قالب شهر و خیابان های نیویورک بوده که به خوبی از عهده کار بر آمدند. شخصیت اصلی داستان یک مرد انگلیسی است که در محیطی آمریکایی وقت خود را سپری می کند. معماری ها و بناهای موجود به خوبی بیننده را در نیویورک 1920 غرق می کند و حس مکان به طور کامل احساس می گردد.

البته برخی از ساختمان ها در استودیویی در شهر انگستان ساخته شدند، اما بیشتر فیلم برداری در آمریکا صورت گرفته است. کریگ پس از مشاده تاریخچه معماری نیویورک در اوایل قرن بیستم از بودن ساختمان های آجری در آن دوره تعجب کرده بود. ساخت ماکت ها و مدل ساختمان ها در مقیاس حقیقی و کوچک جزء سخت ترین کارهای گروه طراحی بود است. یکی از مهم ترین چالش ها ایجاد یک خیابان 800 فوتی بود که در این زمان در شهرهای بزرگ غیرممکن است. البته سکانس های بزرگ و فضاهای گسترده توسط تیم جلوه های ویژه و طراحی گرافیک کامل شده تا کوچکترین ضعفی در نسخه کامل فیلم مشاهده نشود. 

سخت ترین بخش طراحی داخلی مربوط به کنگره جادویی ایالت متحده بود که یک شاهکار طراحی در دنیای فانتزی به شمار می رود. رولینگ در سناریو خود یک ساختمان مخفی مجزا درون برج وول ورث را در داستان تعریف می کرد که از جزئیات زیادی برخوردار بود. به همین دلیل طراحان می بایست به طرح فیلم های هری پاتر رجوع می کردند و فضا را با ته مایه ای آمریکایی در می آوردند. کاری که به خوبی در آن موفق شدند، چون ساختمان دولتی دنیای جادویی آمریکایی تفاوت های قابل ذکری به نمونه انگلیسی خود دارد.

تحریریه معماری آرل
منبع: architecturaldigest.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6159.html