دربی مادرید و آخرین میعادگاه ورزشگاه ویسنته کالدرون

تحریریه معماری آرل
در طول 51 سالی که از افتتاح ورزشگاه خانگی تیم فوتبال اتلتیکومادرید گذشته، خاطرات زیادی در این مجموعه ورزشی به ثبت رسیده است. حرکت قطار راه راه پوشان مادرید در ویسنته کالدورن 51 سال به طول انجامید و مهم ترین دیدار زندگی آنها امشب در این مکان به پایان می رسد. حال این پایان می تواند یک شگفتی بزرگ و خوشحال کننده باشد، یا شبی تلخ درر تاریخچه ورزشگاه. ابتدای امسال مسئولان تیم فوتبال اتلتیکو مادرید تصمیم گرفتند که از سال بعد در ورزشگاه جدید و مدرنی بازی های خانگی این تیم برگزار شود و این مکان با تمامم خاطرات خود تخریب می شود. شاید پایان عمر ورزشگاه در شبی اطفاق می افتد که بزرگترین ستارگان تاریخچه این دو تیم رو در روی هم قرار می گیرند. در طول یک دهه گذشته شهرآورد مادرید بین رئال و اتلتیکو از هیجان بی مثالی برخوردار بود که امشب در این مکان به پایان می رسد. ابتدای امسال وقتی دور رفت لالیگا بین این دو تیم برگزار شد، صحبت از این بود که این آخرین رویارویی دو تیم در این مکان می باشد. اما دست سرنوشت باعث شد تا ما بار دیگر فرصت تماشای بازی این دو تیم بزرگ را در لیگ قهرمانان اروپا شاهد باشیم. در ادامه خلاصه ای از تاریخچه و ویژگی های ورزشگاه ویسنته کالدرون را برای شما قرار داده ایم.

ویسنته کالدورن در سال 1966 و در منطقه آرگانزولئا، پایتخت مادرید طراحی و اجرا شد. ابتدا نام این ورزشگاه مانزورئوس نام داشت، ولی بعد از چند سال نام رئیس باشگاه را به عنوان نام تیم انتخاب کردند. ویسنته کالدرون به طور منظم میزبان مسابقات تیم ملی اسپانیا بود تا اینکه سانتیاگو برنابئو ورزشگاه تیم رقیب بیشتر در بازی های ملی مورد استفاده قرار می گرفت. از سال 2003 تا کنون این ورزشگاه جزء 10 ورزشگاه 5 ستاره لیگ قهرمانان طبقه بندی شده بود که گنجایشی معادل 54907 نفر را در خود جای می داد. 

یکی از ویژگی های منحصربه فرد طراحی این ورزگاه مسیر دوندگی M-30 آن می باشد که از ضلع جنوبی ورزشگاه می گذرد و از زیر یکی از جایگاه ها خارج می شود. صندلی های ورزشگاه به رنگ قرمز و سفید می باشند که بر اساس رنگ پرچم اتلتیکو تعبیه شده اند. این ورزشگاه در سال 2007 مورد بازسازی و افزایش جایگاه قرار گرفت و گنجایش آن به 73 هزار نفر افزایش پیدا کرد. فقط یکی از جایگاه ها مسقف می باشد و مابقی آن مانند ¾  یک مستطیل می باشد که گوشه هایش کِرو شده است. سازه ورزگاه از بتن می باشد و برخی المان ها و سازه های فلزی سال ها بعد به آن اضافه شدند. اتاق های خصوصی و جایگاه خبرنگاران هم در بالاترین طبقه تعبیه شده است.

خبر تخریب ورزشگاه با واکنش هواداران این تیم منجر شد و همگی چنین تصمیمی را اشتباه می خواندند. اما مدیران به خاطر شرایط مالی و کسب هزینه های ورزشگاه جدید مجبور به فروش زمین ورزشگاه قدیمی بودند. مهم ترین ویژگی این ورزشگاه برگزاری فینال رقابت کوپا د ری (فینال جام حذفی لالیگا) بوده است. تا کنون 14 فینال جام حذفی در این ورزشگاه برگزار شده که رکوردار برگزاری این رقابت می باشد. همچنین سه بازی جام جهانی 1982 اسپانیا هم در این ورزشگاه برگزار شده است. طرح ورزشگاه جدید تیم فوتبال اتلتیکو مادرید
تحریریه معماری آرل
منبع: آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6154.html