پنج شنبه های آرل: طراحی صحنه فیلم او (Her)

تحریریه معماری آرل
فیلم سینمایی "او" (Her) اثری برجسته از اسپایک جونز می باشد که رابطه مستقیمی با شرایط زندگی انسان ها و محیط زندگی آنها برقرار می کند. فیلم سینمایی او تصویری خلاصه ای شده ای از آینده و محیط کار و زندگی انسان ها را به نمایش می گذرد. طراحی داخلی فضاها با بینشی منطقی نسبت به آینده ساخته شده و هیچگونه فضای اجحافی در محیط صورت نگرفته است. تماشای فیلم شما را در فضایی رئالیسم امروزی قرار داده، با این تفاوت که ضلع روشنی در برابر شما قرار دارد. در این فیلم محیط روشن، پاکیزه و دوست داشتنی را مشاهده می کنید. هرکز با ترافیک، شلوغی های سردردآور و محیط های تاریک روبرو نیستید. پرسپکتیوی زیبا از اسپایک جونز که بیننده را لحظه به لحظه در خود غرق می کند. بازی خواکین فینیکس و امی آدامز هم مزید بر علت شده تا به طور کامل با محیط فیلم ارتباط برقرار کنید. محیط ها به طراحی فیلم هوش مصنوعی (Ex Machina) شباهت زیادی دارد. با ای تفاوت که شما در اینجا بر بر خلاف هوش مصنوعی با شرایط گرم تر و صمیمی تری همراه هستید. در ادامه خلاصه ای از طراحی صحنه و طراحی دکوراسیون داخلی فیلم را مشاهده می نمایید.

خلاصه داستان


تیئدور (با بازی واکین فینکس) یک "نامه دستنوشته نویس" است. کارش نشستن بر سر میزی و نوشتن نامه از شخصی به شخصی دیگر است (هنری که منسوخ گشته). نوشته ها هرچند در رایانه اما به شکل نسخه های واقعیِ دستنوشته ایجاد میشوند. تیئدور زندگیِ منزوی در خانه را به بیرون رفتن ترجیح می دهد. در کشاکشِ دیرینه ی جدایی از همسرش کترین (با بازی رونی مارا) قرار دارد و به ندرت وقتش را نزدِ دوستانِ صمیمی اش امی (با بازی امی آدامز) و چارلز (با بازی مت لتچور) سپری می کند. اما یک روز همه چیز برایش تغییر می کند، زمانی که تیئدور یک سیستم عاملِ خصوصی نصب میکند، که از نظرِ هوشِ مصنوعی بسیار پیشرفته تر از هر چیز مشابهی است که تا آن زمان وجود داشته است. او حالتِ مؤنث را برای سیستم-عامل اش انتخاب میکند و در پی آن با سِمَنتا (با صدای اسکارلت جوهانسن) آشنا می شود، که به همراهِ همیشگی اش تبدیل میشود. همزمان که سِمَنتا هوشمندتر می شود، تیئدور بیشتر عاشقش می شود، اما همانند هر عشق دیگری، هرچند غیر معمول، "دورانِ ماه-عسل" این عشق نیز تا ابد ادامه نمی یابد.

طراحی صحنه فیلم "او"


این چهارمین فیلم علمی تخیلی اسپایک می باشد که با طراح صحنه و دکوراتور ثابت خود کِی.کِی بَرِت آن را تهیه و ساخته است. تمام سکانس های فیلم او در لس آنجلس و شانگهای فیلم برداری شده و از معماری هر دو شهر در دکوراسیون و طراحی صحنه تأثیر گرفته شده بود. به همین دلیل برت و جونز عقیده داشتند که فیلم برداری صحنه ها به خودی خود نشان دهنده معماری و فضای مسکونی آینده نیست. به همین دلیل المان های ساده گرایانه مانند خطوط صاف و شفافی که کم کم در معماری داخلی امروزه مورد استفاده قرار می گیرد در فیلم به کار رفته است. دلیل این اقدام ارتباط بهتر فضای آینده فیلم با بینندگان امروزی بوده است.

اما این طراحی شامل فاز دومی هم بوده است. طراحی آپارتمان تئودور (خواکین فینیکس) و آپارتمان امی آدامز با توجه به روحیات و خصوصیت های آنها طراحی شده. آپارتمان تئودور دارای فضا و رنگ های گرمی است که با توجه به خصوصیت رمانتیک و تنهای او همخوانی دارد. برخی تغییرات عمده برای به نمایش گذاشتن آینده از خلاقیت های منطقی برخوردار می باشد. مثلاً  املأ جای تایپ کردن را گرفته و بازیهای کامپیوتری با استفاده از فناوریِ سه بعدیِ حقیقی تماما آمیخته با حرکاتِ بدن شده اند. ارتباطات اغلب بدون نام و نشان صورت میگیرد و معمولا فعالیتهای جنسی بدونِ تماسِ فیزیکی رخ میدهد. مکان ها به صورت مینیمالیستی هستند که رنگ و بوی داینامیکی از فضاهای معماری را به نمایش می گذارند.








تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6130.html