پنج شنبه های آرل: وقتی هالیوود زندان طراحی می کند

تحریریه معماری آرل
معماری یک فضای با محدودیت های خاص خود همیشه جذاب بوده و خواهد بود. طراحی یک زندان ویژگی هایی اعم از گران قیمت بودن، پیچیدگی و هویت طلبی آن مکان را به نمایش می گذارد. برای یک طراح یا معماری غیر معمول است که فضایی با قابلیت محدودیت بسیار برای افرادی طراحی کند که دارای ویژگی های حساس به هماه عرصه های روحیه بخش باشد تا بتواند به افرادی که بالاجبار در آن محیط قرار گرفته اند کمک کند. همواره در طول این سال ها فیلم ها و سریال های هالیوودی زندان های متنوعی را به نمایش گذاشته اند. خواه یک زندان فانتزی در قرون گذشته باشد، خواه یک مکان فوق مدرن آینده دور. برخی از این سریال ها یا فیلم ها زندان های بخصوصی داشته اند که فراموش کردن آن ها غیر ممکن است. سریال بازی تاج و تخت در فصل دوم، سریال فرار از زندان در فصل اول و سوم، فیلم سینمایی رستگاری در شاوشنگ، فیلم سینمایی نقشه فرار و چندیدن مورد دیگر که دارای طراحی صحنه های زیبایی می باشد. در ادامه برخی از این موارد را برای شما معرفی کرده ایم. پس از تماشای نمونه های زیر محبوب ترین طراحی زندان در فیلم خود را معرفی کنید.

بازی تاج و تخت (Game of thrones)


این سکانس یکی از محبوب ترین بخش های سریال بازی تاج و تخت به حساب می آید. زمانی که تیریون لنیستر در سلول های آسمانی پادشاهی وِیل قرار گرفته و روزهای پر تنشی را سپری می کند. طراحی این سلول محبوب ترین فضای محسور شده در سینما به شمار می رود.

نقشه فرار (Escape Plan)


فیلم سینمایی نقشه فرار دارای یک داستان حادثه ای است که دو ستاره اکشن سینمای هالیوود در یک زندان عجیب فوق امنیتی در آن به ایفای نقش پرداخته اند. سیلوستر استالونه و آرنولد شواترزنگر در سلول های شیشه ای درون یک کشتی باری شناور بینندگان خود را منحیر می کنند. طراحی تمام فضاهای این زندان یکی از زیباترین فیلم های تاریخ سینما را به نمایش گذاشته.

فرار از زندان (Prison Break)


فصل اول و سوم این سریال زیبا و هیجان انگیز در دو زندان بزرگ می گذرد. فصل اول مایکل اسکوفیلد را می بینیم که با برنامه ای از پیش تعیین شده می خواهد خود و برادرش را از زندانی بزرگ در شهر شیکاگوی ایلینوی فراری دهد. اما فصل سوم یک زندان کوچکتر می باشد که در شهر پاناما سیتی کشور پاناما واقع شده است. در فصل اول ساختمان یک زندان حقیقی است که هنوز هم به عنوان یک زندان ایالتی فعال می باشد. اما ساختمان زندان در فصل سوم یک ساختمان بازسازی شده است که به زندان برای فیلم برداری تبدیل شده.


رستگاری در شاوشنگ (Shawshank Redemption)


محبوب ترین فیلم مردمی که هنوز هم بالاترین امتیاز را در سایت IMDB به خود اختصاص داده است. ساختمانی که سال ها قبل به عنوان یک کارخانه ریسندگی مورد استفاده قرار می گرفته و به دلیل هزینه های زیاد بلا استفاده می شود. سال 1999 فرانک دارابونت داستانی بی نظیر از زندانی شدن مردی را به نمایش می گذارد که به اشتباه در این مکان مبحوس شده. در نگاه اول به نظر می رسد که این مکان همیشه به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار گرفته است. اما تغییرات نسبتاً زیادی در داخل صورت گرفته و این کارخانه را به زندان تبدیل کرده است. دراربونت نمای بیرونی ساختمان را به عنوان مکانی مناسب برای فیلم برداری تشخیص می دهد و با تغییراتی در داخل فیلم برداری را آغاز می کند. 

قلعه (Fortress)


داستان فیلم قعله پادآرمان شهری در آینده رخ می دهد. در این فیلم سلول های با امکانات نظامی و فوق امنیتی وجود دارد که طراحی زندان را به مراحلی بالاتر ارتقا داده. با وجود اینکه این طراح ها امروزه چندان هم پیشرفته به نظر نمی رسد، اما برای فیلمی به سال 1992 شاهکاری سینمایی محسوب می شود. 

ارباب حلقه ها (The Lord Of The Rings)


قسمت اول ارباب حلقه ها سکانسی وجود دارد ایان مک کلن در بالای برج بلندی قرار دارد که تنها راه فرارش سقوط از آن مکان است. این فیلم حماسی-فانتزی زندان را در سبک و سیاقی دیگر در این سکانس به نمایش می گذارد توانسته بیننده را در این سکانس میخکوب کند.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6102.html