چهارشنبه های معرفی کتاب: معماری نور (رویکردهای اخیر به طراحی با نور طبیعی)

تحریریه معماری آرل
نظریه‌ی معماران در رابطه با کارکرد نور طبیعی، از زمانی که برق جایگزین منبع نوری در ساختمان‌ها  شده موضوع این کتاب است. این کتاب فقط به این مسأله نمی‌پردازد که نور طبیعی تنها منبع مهم جهت‌یابی در معماری است، بلکه بررسی می‌کنیم که چرا و چگونه مسأله‌ی نور طبیعی یک اصل خلاقانه در طراحی به‌شمار می‌آید.

مجموعه‌هایی از پروژه‌های قرن بیستم که معماران در آن‌ها از نور و طرح پنجره‌ها استفاده کرده‌اند در این مجموعه بررسی خواهد شد و روش‌هایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که در آن‌ها حداکثر استفاده از نور طبیعی شده است. در این پروسه تعدادی از آثار نظیر آثار «لکوربوزیه» مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند. این کتاب نشان می‌دهد که چگونه تمایل برای دسترسی داشتن به روشنایی فقط از طریق ارجاع به روش‌های گذشته امکان‌پذیر نمی‌باشد بلکه روش‌هایی را در کاربرد نور طبیعی در ساختمان توضیح می‌دهد که در آن‌ها نور به‌عنوان ویژگی آن مکان در نظر گرفته شده است.

این کتاب توسط «ماری آن استین»، معمار و مدرس دانشگاه کمبریج، در سال‌های 12-2011 به رشته‌ی تحریر درآمده است. تحقیقات وی درباره‌ی کاربرد نور طبیعی در ساختمان منجر به تلفیق اصول طراحی با بهره‌گیری از نور در ابعادی گسترده شده است. وی به بررسی روش‌هایی می‌پردازد که در آن معماران به ایجاد ‌هارمونی به کمک نور طبیعی، مواد و مصالح و کاربرد فضاها می‌پردازند و این در حالی است که عوامل نام برده به دید بصری هر چه بهتر محیط پیرامون، بدون استفاده و یا با حداقل استفاده از منابع نور مصنوعی، در انواع ساختمان با کاربری‌های گوناگون منجر خواهد شد.

فهرست مطالب:

فصل اول: صحبت از نور، صحبت با نور است
فصل دوم: نور و هندسه در کلیسای «صومعه سه‌گانه مقدس بندیکتین» واقع در لاس کونده، سانتیاکو، شیلی
فصل سوم: تصمیم‌گیری در مورد رنگ‌آمیزی اشیاء
فصل چهارم: بررسی و مطالعه‌ی نور در«سیناژوکی» در فنلاند و ویانا دو کاستلو، پرتغال

مشخصات فنی کتاب: 

عنوان: معماری نور (رویکردهای اخیر به طراحی با نور طبیعی)
موضوع: طراحی
نویسنده: ماری آن استین
مترجم: صبا حیدری
ناشر: وانیا
قطع: وزيري
سال انتشار: ۱۳۹۲
تعداد صفحات: ۲۹۰
قیمت:  ۲۲۰,۰۰۰ ریال

تحریریه معماری آرل
منبع: ketabrah

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6040.html