پنج شنبه های سینما و معماری: جنگ ستارگان

تحریریه معماری آرل
شاید پایدارترین جاذبه سری فیلم های جنگ ستارگان داستان و روایت فانتزی شکل آن باشد، اما نمی توان از طراحی شهرها، برج ها، خانه ها، آپارتمان ها و همه عوامل مهم طراحی آن گذشت. جورج لوکاس دنیای تخیلی ذهن خود را با تمام پیچیدگی های موجود در قالب فیلم سینمایی ارائه کرد که از فضای دراماتیک، جنگ، عشق، علم و فانتزی تشکیل شده بود. بهترین راه حل لوکاس و تیم طراحی او برای به نمایش گذاشتن ساختار های معماری، ترکیب بصری از تاریخ، فرهنگ و تکنولوژی زمان حال بوده است. ذز نتیجه جنگ ستارگان از توع شگفت انگیزی از شهرهای شناور، معابد و ساختمان های معمارانه بهره برده است.در ادامه بخش کوچکی از طراحی ساختارهای معماری جنگ ستارگان را مشاهده می کنیم.

معبد بزرگ یاوین 4


معبد بزرگ که به معبد ماساسی هم شهرت دارد. طرح این ساختار مقدس به وضوح از هرم های امپراطوری اینکاها یا همان معابد مایانی الهام گرفته و در مقیاسی بزرگتر با کمک تیم طراحی و جلوه های ویژه به مرحله اجرا رسیده است.

مجتمع پالایشگاه پلاسمای نابو


مجتمع پالایشگاه نابو ساختار سه گنبدی است که در کنار کاخ نابو در فیلم واقع شده است. این ساختمان به عنوان مرکزی برای پالایشگاه پلاسما عمل میک ند. تیم طراحی فیلم جنگ ستارگان را مراجعه به پالایشگاه های صنعتی نفت، گاز و برخی ایده های خود ارائه کرده اند. 

معبد جدای در کاراسکانت


معبد جدای یا همان کاخ جدای یک مرکز آموزشی برای نیروهای مبارزه بود. این ساختمان دارای خوابگاه، فضای تمرین و کلاس های آموزشی است. منبع تأثیرپذیری ساخت این معبد ساختمان و مدارس مربوط به قرون وسطی بوده که با کمی تاثیر از معماری رنسانس ادائه شده است. شاید معماری این معبد توسط جلوه های کامپیوتری از زیباترین ساختارهای این فیلم به شمار می رود. 

کاخ سلطنتی Seed


کاخ سلطنتی Seed ساختمانی از سنگ سفید است که داری برج و باروهای بلند و گنبدی سبز شکل می باشد. ساختمان سلطنتی مکانی برای گردهمایی افراد بلند مرتبه و مسئولان سیاسی در داستان بوده است. می توان اظهار داشت که این ساختمان شباهت زیادی کلیسای ایاصوفیه دارد.

شهر ابری بسپین


تالار بزرگ مجلس

ستاره مرگتحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5993.html