معماری خانه موسیقی در دانمارکخانه موسیقی توسط شرکت Coop Himmelb طراحی شده است.این فضا که در آلبورگ دانمارک واقع شده یک فضای ترکیبی الهام بخش به وجود آورده است که هردو از رفتار توأم مشترک میان فرم و بیان معماری الهام می پذیرد. این فضا از توابع مشترک آموزشی و فرهنگی در عملکرد بهره جسته و به ایجاد یک شبکه ای از تعامل میان عموم مردم،هنرمندان،دانشجویان و مربیان بهره گرفته است.

این مکان در یک شبکه پویا از شهر واقع شده که باعث گسترش شهر و ارتباط اجتماعی بین عموم و سالن موسیقی را فراهم آورده است.این خانه موسیقی شرایط همکاری و اشتراک گذاری را با توجه به منفعت اجتماعی و فرهنگی سازماندهی کرده است. معماری مجتمع آموزشی به صورت یک ساختمان دو طبقه U شکل طراحی شده است که به عنوان یک فرمت ارتباطی از سالن،دیدی متفاوت را از شهر به ما میدهد.

هسته پلان U شکل ردیف قرارگیری 1300 صندلی شنوندگان و بازدیدکنندگان است. این طرح Showbox (U شکل) به ایجاد یک تغییر مطلوب در آکوستیک،دید و راحتی ناظران را فراهم می آورد. با این حال پس از ورود به سالن،به جای برخورد با یک شکل یگپارچه،با یک هندسه منحنی سیال در فضا روبرو میشویم.این فضا در زبان معماری به آشنایی حس خاص تئاتر از جو به فضا تعبیر شده است.

سالن انتظار اصلی با بهره گیری از پنجره ها درسطح افقی در بالا و پایین مجموعه به صورت فیلتر کننده هوا،تهویه طبیعی مناسبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار میدهد.این سیستم با استفاده از رانش حرارتی طبیعی در فضای عمودی به جای فن های الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرد.در طرح داخلی از ترکیب دیوارهای بتنی و آب در کف مورد کاربری واقع شده.دیوار های بتنی در اطراف سالن کنسرت به عنوان جرم حرارتی برای ذخیره انرژی به کار رفته است.

علاوه بر این نمای جنوبی U شکل ساختمان با بهره گیری از یک نمای دولایه، هم سایه ای مناسب را در قسمت جنوب فراهم میکند،و هم نقش تولید برق را از طریق تکنولوژی فوتوولتائیک(Photovoltaic) فراهم میکند.
مترجم:مهرداد نجیب زاده
منبع:گروه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-586.html