معماری مجتمع تجاری نور تهران، آغازی دوباره برای کسبه پلاسکو

گردآورنده: فائزه میرزائی
مجتمع تجاری-اداری نور تهران با مساحت 10هزار مترمربع  و زیر بنای 120 هزار متر مربعی در خیابان ولیعصر، تقاطع طالقانی واقع شده است. این مجموعه شامل واحد های تجاری، اداری، پارکینگ، شعبات بانک، سوپر مارکت و ... می باشد و دارای 24 طبقه سازه ای است که کاربری های متنوع آن به شرح زیر می باشد:
پارکینگ: مساحتی معادل 36 هزار متر مربع به توقفگاه اتوموبیل ها اختصاص یافته که ظرفیت پذیرش بیش از 1000 خودرو، ورودی و خروجی های مجزا، سیستم تهویه استاندارد و آسانسور اختصاصی را دارا می باشد.
سوپر مارکت: مساحت 8 هزار مترمربعی این فضا دارای انواع فروشگاه ها و بخش های عرضه مواد غذایی، بارانداز اختصاصی، آسانسور های باربر و مسافر بر مجزا، ایستگاه حمل بار و ورودی اختصاصی از ایستگاه مترو می باشد.
رستوران و سالن اجتماعات: دو طبقه آخر مجموعه با مساحتی 2400 متر مربعی به فضای رستوران و فضایی برای برگزاری جشن ها و مهمانی ها اختصاص یافته است. همچنین در پشت بام این مجموعه، رستوران تابستانی به مساحت 1000 متر مربع و با افق دید 360 درجه ساخته شده است.

این مجموعه به لحاظ مشخصات سازه‌ای به دو بخش قابل تفکیک می‌باشد:
شامل 12 طبقه (پارکینگ و واحدهای تجاری)، دارای سازه فلزی به صورت مرکب با اتصال از طریق دستگاههای جوش اتوماتیک است. سقف این بخش کامپوزیت بوده و نمای آن در 3 جهت ، شیشة تماماً سکوریت (با امکان نظافت دائمی توسط کلایمرهای ثابت) می‌باشد.

از مـهمتـرین فـاکـتورهـای تـأثیرگـذار در انـتخـاب و طـراحی تـأسـیسـات ایـن مجـتمـع مـی‌تـوان بـه: رانـدمـان، کـیفیت، کـاربری،میزان مصرف،عمر مفید و ... اشاره نمود.
تاسیسات فنی: از مـهمتـرین فـاکـتورهـای تـأثیرگـذار در انـتخـاب و طـراحی تـأسـیسـات ایـن مجـتمـع مـی‌تـوان بـه: رانـدمـان، کـیفیت، کـاربری، میزان مصرف، عمر مفید و ... اشاره نمود.
موتورخانة مرکزی (طبقه زیر همکف) و موتور خانة فرعی به برج‌های خنک‌کننده و 4 دستگاه چیلر جذبی برند EBARA ژاپن با ظرفیت 50 تن (شعله مستقیم با پمپ‌های آبرسانی دور متغیر) مجهز بـوده و توسـط سـیستم هـوشمند کـنترل می گـردند. بـرای واحـدهای تجـاری، سیستم توزیع از طریق فن‌کوئل‌های سقفی بوده و در واحدهای اداری فن‌کوئل‌ها به‌ صورت زمینی طراحی و اجرا شده‌اند. همچنین 18 دستگاه هواساز به‌صورت مداوم، مسئولیت دمیدن هوای تصفیه شده را به واحدها و فضاهای عمومی برعهده دارند.


تحریریه معماری آرل
منبع: arel

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5753.html