بزرگترین سقف متحرک در استادیوم غول پیکر دالاس کابویز

مترجم: مهرداد نجیب زاده
بزرگ ترین ورزشگاه مسقف جهان به نام دالاس کابویز توسط مشاورین معماری HKS در تاریخ 6 جولای 2009 افتتاح گردید. هر چند که تکمیل ساخت نما و سقف متحرک تا سال 2013 طول کشید. محل جدید  برگزاری بازی های راگبی (فوتبال آمریکایی) در ایالت تگزاس که دارای تماشاگران زیادی بوده و از اهمیت خاصی در لیگ NFL برخوردار می باشد. متراژ این پروژه بیش از 914 هزار متر مربع بوده و گنجایش آن به 110 هزار نفر می رسد. ورزشگاه دالاس بزرگترین استادیوم راگبی در جهان به شمار می رود که از ویژگی های معماری هایتک در تمام جنبه های آن به کار رفته است.
سقف متحرک هوشمند ورزشگاه به وسیله سازه های آلومینیومی سبک ساخته شده و توسط سنسورهای کنترل دما به صورت خودکار باز و بسته می شوند. سقف متحرک ورزشگاه دالاس با 201 متر مربع مساحت، بزرگترین سقف دنیا برای یک مکان ورزشی می باشد. هر پنل سقف ورزشگاه (سقف دارای دو پانل مجزا می باشد) می تواند در 18 دقیقه باز و یا بسته شود که نسبت به سقف ورزشگاه ومبلی (52 دقیقه) بسیار سریع تر می باشد. البته مکانیزم حرکتی ومبلی لندن با توجه به طراحی آن جالب تر بوده و انرژی کمتری نسبت به ورزگاه دالاس مصرف می کند. 
یکی از قابل توجه ترین ویژگی های ورزشگاه دالاس دیوارهای شیشه ای و عظیمی آن بوده که در 4 طرف دیوارهای بیرونی متصل شده است. یک سیستم اتوماتیک با مکانیزم ساده پشت شیشه ها قرار داده شده تا در موقع نیاز پوسته شیشه ای را پوشش دهند. دلیل ایجاد این تعداد بازشو هوشمند در سقف و دیوارها، حفظ انرژی طبیعی و فیلتر مناسب برای نفوذ و کاهش نور می باشد. اما جالب ترین ویژگی این پروژه تعبیه یک صفحه نمایش سفارشی عظیم معلق در مرکز ورزشگاه می باشد. این LCD در ارتفاع 27 متری از سطح زمین واقع شده است. صفحه نمایش استادیوم دالاس 21 متر ارتفاع و 28 متر عرض داشته و بزگرترین LCD ساخته شده برای یک ورزشکاه می باشد. فروشگاه، رستوران و هتل از عرصه های مهم این ورزشگاه غول پیکر به شمار می رود.


تحریریه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5478.html