طراحی داخلی فروشگاه ماهر همدان

مترجم: مهرداد نجیب زاده
معمار: گروه معماری Harmonic Trend
موقعیت بنا: استان همدان، میدان بوعلی سینا
معمار مسئول: علی حمیدی مقدم
متراژ پروژه: 100 متر مربع
سال اتمام پروژه: 2016
طراحی داخلی و بازسازی فروشگاه پوشاک زنانه ماهر بخشی خوبی از یک ساختمان 40 ساله است. فروشگاه ماهر بیش از 60 سال در شهر همدان فعالیت داشته و تا امروز بخش مهمی از صنف تجاری این شهر می باشد. 

موقعیت بنا:

ساختمان این پروژه کنار آرامگاه بوعلی سینا، فیلسوف و پزشک مشهور ایرانی قرار دارد. همین موضوع امتیاز مهمی در شکل گیری و بازسازی این فروشگاه داشته است. به لحاظ بُعد توریستی آرامگاه بوعلی، جمعیت زیادی از این منطقه گذر می کنند. البته کنار هم قرار داشتن یک فروشگاه و مکان توریستی برای ساکنان و گردشگران تعجب آور می باشد. اما برای کارفرما و گروه طراحی، این نقطه از شهر دارای اهمیت زیادی بوده و امیتاز بالایی را به این مکان 40 ساله می دهد.

توصیفات طراحی

طراحی چنین فضایی با فرموله شدن الگوی شهری و امتداد این الگو به داخل فروشگاه صورت گرفته تا تأثیر خصوصیت های شهر همدان در داخل فروشگاه ماهر به مشتریان القا شود. در واقع اگر عملکرد تجاری فروشگاه حذف شود، مردم می توانند این فضا را به عنوان بخشی از شهر در نظر بگیرند و از آن به عنوان یک نقطه عمومی چسبیده به شهر استفاده کنند. تجربه یک فضای تجاری همیشه برام عموم جالب توجه و دوست داشتنی است.

پیش از بازسازی یک بالکن در مرکز ساختمان وجود داشت که به دلیل مشکلات سازه ای تخریب شد. حذف بالکن یک فضا  به ارتفاع 5.5 متر را ایجاد کرده. به همین دلیل گروه طراحی یک راه پله را به عنوان آبجگتی مستقل به فضا متصل کرده اند. راه پله به فاصله 50 سانتی متری از دیوار اصلی تعبیه شده تا زیبایی بصری در گردش (سیرکولاسیون) المان هایی فضایی به حداکثر برسد. مهم ترین ویژگی چرخش پلکان ایجاد فضایی برای دید مردم از داخل به خارج فروشگاه و بالعکس می باشد. 

پوسته سقف و دیوار داخلی

پوسته مستقل متصل شده به دیوار و سقف با نگرش به بناهی قدیمی و فضای اصلی ساختمان ایجاد شده است. این الگو از دیوار آغاز شده و تا ارتفاع 5.5 متری به سقف مجموعه متصل گردیده است. این پوسته یک المان جدایی ناپذیر می باشد که کف، سقف و دیوار را پوشانده و زیبایی مکان را چند برابر کرده است. الگوی مذکور از مهم ترین و پرطرفدارترین ویژگی های معماری ایرانی به شمار می رود.

تحریریه معماری آرل
منبع: Archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5459.html