پنج شنبه های سینما و معماری: انیمیشن کوتاه Head over heels

برای نمایش ویدیو مرورگر خود را بروزرسانی کنید
نویسنده:مهرداد نجیب زاده
انیمیشن کوتاه Head over heels (پا در هوا) شاهکار زیبا و خلاقانه از مدرسه فیلم و هنر انگلستان می باشد و توسط تیمونی رکارت طراحی و کارگردانی شده است. این انیمیشن محصول سال 2012 بوده و از تکنیک ایست- حرکتی (Stop motion) در ساخت آن استفاده شده که نامزد جایزه اسکار سال 2013 شد. تکنیکی که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً از فناوری دیجیتال در ساخت انیمیشن  های بلند و کوتاه استفاده می شود. به همین دلیل استفاده از فناوری ایست- حرکتی ملزم به زحمات بیشتری می باشد، بخصوص که از تکنیک های دیجیتال و مدل سازی در ساخت آنها استفاده شود.

بیوگرافی کارگردان : تیمومی رکارت

تیموتی رکارت متولد 1987 یک پویانما (انیماتور) آمریکایی است که در شهر لس آنجلس فعالیت می کند. سبک کار وی ایست- حرکتی (Stop motion) بوده و تمام پروژه های خود را به این شیوه ساخته است. وی در شهر توسان ایالت آریزونا متولد شده و پس از گذراندن دبیرستان، تحصیلات عالیه خود را در هاروارد گذرانده. پس از فارق التحصیلی از هاروارد اولین پروژه خود را با تلویزیون بین المللی به نام  Leftovers آغاز کرد. پس از آن به انگلستان سفر کرد و با همکاری مدرسه فیلم و هنر انگلستان انیمیشن Head over heels را ساخت. از دیگر پروژه های کوتاه او می توان به Token Hunchback (2009) و The Star (2017) اشاره کرد که انیمیشن ستاره سال بعد به اتمام می رسد.

خلاصه ای از نحوه ساخت انیمیشن

مدرسه فیلم و هنر انگلستان یکی از معتبرترین مدارس فیلم جهان و نام آورترین مرجع هنر در بریتانیاست. اصطلاح Head over Heels در انگلیسی یعنی کسی که از هیجان روی دستهایش چرخ می زند و پا در هوا می شود. اما اصطلاح پا در هوا، به معنی بی تکلیفی هم هست. درحقیقت انتخاب اسم، بسیار هوشمندانه بوده، چنانکه داستانش هم هوشمندانه است. اوج کار تیم سازنده، ساخت مدل کامل یک خانه مسکونی است که با توجه به سناریو جاذبه فیزیکی و احساسی خود را از دست داده و میان دو شخصیت جدایی تلخی انداخته است. شاید تا حدودی این انیمیشن پیرو سبک کمدی های خاکستری می باشد. طراحی و خلق تمام آبجکت های درون خانه که تا نیمه های فیلم ما را سردرگم می کند، جزء هنر بازر رکارت به شمار می رود. بیننده تا نیمه های پایانی فیلم نمی داند که کدام شخصیت در جاذبه درست زندگی می کند.
تماشای این انیمیشن زیبا را به شما توصیه می کنیم.

تحریریه معماری آرل
منبع: headoverheels.tv & en.wikipedia.org

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5409.html