تلفیق فضای سبز حیاط با فضای داخلی خانه

گردآورنده: الهه کاشی
معماری: Despacho Arquitectos HV
موقعیت: Ciudad de Mexico, Mexico
سال: 2016
فکر می کنید بهشت چه جور جاییست؟ آنقدر رویایی که خبری از هیچ خشونت و نالطافتی در آن نیست. تصور کنید چه صحنه ی دلچسبی خواهد بود اگر به جای دیوارهای خشن شهر از حیاط و خانه ها، برگ های تازه و سبز سرازیر باشند. دیوار سبز یا باغ عمودی به معنی سطوح دیواری پوشیده از گیاه است. گیاهان در این حالت به جای زندگی معمولی خودروی سطح زمین، زندگی جدیدی را در سطح عمودی تجربه می کنند. 
طراح در این پروژه به منظور دستیابی به فضاهای احاطه شده توسط پوشش گیاهی و بهره گیری از چشم انداز زیبایی آن ها در فضای داخلی، نوعی هماهنگی و تلفیق بصری بین فضاهای داخلی و خارجی خانه ایجاد نموده است. همچنین سعی بر آن بوده تا اکثر فضاها از قبیل: نشیمن، آشپزخانه، راه پله و ... از نمای سخاوتمندانه حیاط بهره مند باشند.

فواید دیوار سبز

وقتی گیاهان زیبا و سبز را به دیواره ها منتقل می کنید، علاوه بر اینکه زیبایی را به دنبال دارد، اثرات مثبت زیادی هم ایجاد می کنند؛ مثلا در فصل تابستان پوشش گیاهی دیواری، گرمای نور خورشید را جذب می کند و به دلیل اینکه این گیاهان سایه ایجاد می کنند، تهویه و خنک شدن ساختمان بهتر انجام می شود. در زمستان نیز گیاهان، لایه ای از هوا را لا به لای شاخه و برگ های خود نگه داشته و محصور می کنند. این لایه هوا مانند یک عایق حرارتی عمل می کند، اتلاف گرما و انرژی را کاهش می دهد و از نفوذ سرما هم جلوگیری می کند.
برگ گیاهان روی دیوارها می تواند گرد و غبار و سایر آلاینده ها را نیز جذب و آلودگی محیط را کم کند و همچنین میزان آلودگی صوتی را کاهش دهد. در دیوار سبز گیاهان مدت طولانی تری آب را روی سطح برگ های خود نگه می دارند. طی فرایند تعریق و تبخیر پوشش گیاهی می تواند آب بیشتری به هوا اضافه کند و در نتیجه رطوبت محیط بیشتر شده و آب وهوا بسیار مطبوع می شود. زمانی که شما تصمیم می گیرید دیوار سبز را در قسمتی از حیاط خانه خود اجرا کنید، بدون اینکه بدانید برای پرندگان، جانوران کوچک و حشرات آشیانه و زیستگاه فراهم می کنید. در ضمن دیوار سبزی که گوشه ای از نمای ساختمان یا حیاط خانه شما را زیبا کرده است، علاوه بر اینکه سازه بنا را حفظ می کند، ارزش ساختمان را هم بالا می برد.


تحریریه معماری آرل
گردآورنده: الهه کاشی
منبع: archdaily
مجله منزل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5286.html