شنبه های طراحی صنعتی: مکس بیل (Max Bill)

مترجم: مهرداد نجیب زاده
مکس بیل یک طراح صنعتی، گرافیست، نقاش و معمار سوئیسی است که در منطقه ونترتور سوئیس متولد شده است. وی پس از گذراندن تحصیلات متوسطه خود در دانشگاه سیلوراسمیت، به مدرسه باوهاس رفته و زیر نظر واسیلی کاندینسکی، پاول کلی و اسکار شملر تحصیلات عالیه خود را گذراند. مکس بیل پس از کار بر روی طرح های های گرافیکی و چند ساختمان مدرن، خانه و استودیو طراحی خود را در شهر زوریخ طراحی کرد.
بیل مدتی در زمینه معماری و گرافیک فعالیت نمود و بعد از چندین پروژه، کار در رشته طراحی صنعتی را شروع کرد. از مهم ترین ویژگی های پروژه های صنعتی مکس بیل دقت زیاد و وضوح سادگی به شمار می رود. اولین پروژه او یک ساعت دیواری ساده و زیبا بود. سال 1954 یک چهارپایه زیبا طراحی کرد که کاربران می توانستند از آن به عنوان میز بلندگو، میز تابلوی رو میزی، پایه یک قفسه کوچک یا یک عسلی کنار دیوار از آن استفاده کنند.
بیل به عنوان یک طراح و هنرمند سعی داشت تا اشکال و فیزیک آثار خود را به صورت حجمی مدرن از قرن بیستم به نمایش بگذارد. وی به دنیال خلق اشیاء به شیوه ای جدید بود تا بتوان خلوص و سادگی آنها را حس کرد. به همین منظور آثار وی شامل گستره ای از محصولات صنعتی، نقاشی و طرح های معماری به سبک مدرن است که در طول زمان پیشرفت داشته و کمی تغییر ماهیت داده است. مکس بیل در دسامبر 1994 از دنیا رفت. در ادامه خلاصه ای ازآثار وی را مشاهده می نمایید.


تحریریه معماری آرل
مترجم: مهرداد نجیب زاده
منبع: moma.org

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5235.html