پنج شنبه های سینما و معماری: گلادیاتور

نویسنده: مهرداد نجیب زاده
گلادیاتور جزء فیلم هایی است که همیشه در ذهن و خاطره تمام دوستداران سینما می ماند، حتی کسانی که علاقه زیادی به سینما و فیلم های تاریخی ندارند. فیلم گلادیاتور پر است از صحنه های بدیع، لوکیشن های زیبا و مناظر خاص که توسط آرتور مکس طراحی شده است. این دومین بار است که یکی از پروژه های وی را برای شما می گذاریم. چون بخش اعظم فیلم گلادیاتور توسط طراحی صحنه های حرفه ای ساخته شده، خالی از لطف بود که از  آن سخن نگوییم. این فیلم هم یکی دیگ از همکاری های سازنده بین آرتور مکس طراح صحنه، و ریدلی اسکات کارگردان بوده است. در ادامه خلاصه ای از طراحی این فیلم زیبا را مطالعه می کنید.

درباره طراح صحنه: آرتور مکس (Arthur max)


آرتور مکس طراح صحنه و دکوراتور آمریکایی متولد 1946 است.وی تا کنون سه بار نامزد جایزه اسکار برای فیلم های گنگستر آمریکایی، گلادیاتور و مریخی بوده که همگی حاصل همکاری با ریدلی اسکات می باشد. علاوه بر نامزدی اسکار، جایزه های مهمی از جشنواره بفتا (British Award)، انجمن ملی جایزه نقد و بررسی، و منتقدان فیلم افتخار دریافت کرده.مکس تحصیلات خود را در دانشگاه طراحی لس آنجلس گزرانده و پس از آن مدرک عالیه سینما و طراحی را از استودیو  طراحی نیویورک اخذ نموده است.

خلاصه داستان

ارتش روم به رهبری ژنرال ماکسیموس (راسل کرو) بر آخرین گروه بربرها غلبه می‌کند و روم را نجات می‌دهد. امپراتور مارکوس اورلیوس (ریچارد هریس) در بستر مرگ بدون توجه به پسر مکارش کومودوس (خواکیم فینیکس) از ماکسیموس می‌خواهد تا زمام امور را بدست گیرد و یک جمهوری مستقل پدید آورد کومودوس پدر را به قتل می‌رساند و دستور اعدام ماکسیموس و خانواده او را در اسپانیا صادر می‌کند. ماکسیموس از مرگ می‌گریزد اما قادر به نجات خانواده اش نمی‌شود. یک تاجر برده او را اسیر می‌کند و به پراکسیمو می‌فروشد که کارش تعلیم گلادیاتور است. بدین ترتیب ماکسیموس راز و رمز گلادیاتوری را می‌آموزد و لیاقت خود را ثابت می‌کند.

طراحی صحنه فیلم گلادیاتور

سکانس آغازین و جنگ بین بربرها با ارتش روم در جنگل ها و مناظر انگلستان فیلم برداری شده. اما رفته رفته موقعیت داستان دستخوش بازی می شود. اما عمیق ترین بخش داستان طراحی شهر روم به تاریخ پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. واقعی بودن قصر امپراطور، کولوسئوم، شهر و نماد های موجود در شهر همگی از ظرافت های کار آرتور مکس می باشد. به دلیل نزدیکی اقلیم مراکش و مکان های وسیع، اکثر فیلم برداری در این کشور صورت گرفته است. به همین دلیل برخی امکانات و منابع این کشور مورد استفاده قرار گرفت.
صحنه های مربوط به استادیم باستانی کولوسئوم در دوران رم باستان در مقیاسی کوچک ساخته شد و مابقی آن مدیون ایم جلوه  های ویژه بود. دیواره ها و سکوهای نزدیک به صحنه از سنگ آهک درست شدند و مابقی توسط متریال های ماکت سازی مانند اسفنج و احجام مصنوعی ساخته شدند.البته زیباسازی این قطعات به گونه ای بود که بیننده به هیچ عنوان متوجه این جزئیات نمیشد. 

نکته جالب اینجاست که از نجارها و سنگ تراش های محلی برای ساخت برخی فضاها استفاده شده بود. حتی بسیاری از مواد و منابع فیلم از کشور مراکش تهیه شده بود. بیش از 30 هزار خشت برای ساخت برخی از فضای ورزشگاه کولوسئوم به کار رفته است. یکی از اقدامات هوشمندانه ریدلی اسکات کارگردان، فیلم برداری بخشی از فیلم در یکی از آثارهای باستانی 6000 ساله فینیقی بود که با استفاده از المان های سنگی، مجسمه ها و اقدامات تیم جلوه های ویژه به بخشی از شهر رم در تاریخ 218 پیش از میلاد مسیح تبدیل شده است. فیلم گلادیاتور  نمونه بارزی از ساخت و ساز گسترده برای صنعت سرگرمی به شمار می رود. فرصت تماشای  آنرا حتی برای بار دوم  از دست ندهید.


تحریریه معماری آرل
منبع: moviegladiator.tripod.com & shmoop.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5229.html