طراحی کافی شاپ با نمای متحرک

مترجم: مهرداد نجیب زاده
 
معمار: گروه معماری AND
موقعیت بنا: ژئونگی، کره جنوبی
متراژ پروژه: 188 متر مربع
سال طراحی پروژه: 2016
پروژه Louverwal طراحی کافی شاپی برای زن و شوهر میان سال می باشد. کارفرما به دلیل علاقه مفرط به موسیقی و نوشیدنی گرم، از مدیریت چنین فضایی لذت می برد. به همین دلیل طراحی کافه برای او و همسرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی خواستار فضایی عمودی، پویا و شفاف بوده تا بتوانند در طبقه اول کافه را مدیریت کنند و در طبقه دوم و سوم فضایی برای زندگی و استراحت با امکانات استاندارد طراحی شود. سایت پروژه به تازگی توسعه یافته تا ساختمانی با دو کاربری برای آن طراحی شود. یکی تجاری و دیگری مسکونی.

سایت پروژه Louverwall از سه طرف احاطه شده و فقط از ضلع غربی دسترسی دارد. بنابراین چالش طراح، خلق فضایی برای ضلع غربی بوده تا نهایت استفاده را از ضلع پرنور پروژه ببرد. به دلیل نور شدیدی که از ضلع غرب به درون کافه وارد می شده، پوسته ای ساده برای نما در نظر گرفته شده تا تشعشع به صورتی غیرمستقیم وارد کافه شود و به اصطلاح نوری نرم تر به درون فضا نفوذ کند. البته سقف کافه هم دارای پوسته ای نورگیر می باشد. طراح سعی کرده تا بیشترین نور طبیعی را از ضلع جنوب به درون فضا نفوذ دهد. به همین دلیل طراحی نمای سقف شفاف تر از قسمت غربی است. 

نمای ساختمان متحرک بوده و نقش فیلترکننده نور در تابستان و زمستان می باشد. این پرده متحرک به نوعی طراحی شده تا جلوی نور شدید در تابستان را بگیرد و نور گرم را در زمستان به درون وارد کند. جنس نما از آلومینیوم بوده تا نگهداری کمتر و دوام بیشتری در فصل سرما یا رطوبت هوا داشته باشد. نمای متحرک از سیستم PLDS (سیستم طراحی پرده های پارامتریک) بهره برده تا بهترین و روان ترین فرم برای مکانیزم پرده ها به کار رود. بیشتر تمرکز طراح بر روی کافه پروزه بوده و قسمت مسکونی به صورتی ساده و مینیمال طراحی شده است. دو طبقه مسکونی از امکاناتی مانند دو اتاق خواب، آشپزخانه، نشیمن، دستشویی و حمام بهره برده.


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-5179.html