بازی تاج و تخت: سریالی که طراحی فضاهای آن مخاطبان را مدهوش خود کرده است.

نویسنده: مهرداد نجیب زاده
یکی از مهم ترین سوالاتی که ذهن طرفداران سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) را به خود مشغول کرده این است که چه کسی فضاها، کاخ ها، معابد، خانه ها، بنادر، شهرها و ... را در این مجموعه بزرگ طراحی کرده است؟ و یا اینکه این شخص چگونه توانسته دنیای تخیلی کتاب نغمه یخ و آتش جورج.آر.آر.مارتین را اینگونه زیبا و جسورانه به نمایش بگذارد؟
خانم دبورا رایلی فردی است که این جهان شگفت انگیز و شگرف را با مضامین سیاست، قدرت، حسادت، جسارت، بنیان خانواده و ... در قالب بناهای معماری و حتی دکوراسیون داخلی به نمایش گذاشته است.  دبورا رایلی مسئول طراحی فضاها و کارگردان هنری سریال بازی تاج و تخت است که در اولین پروژه خود سنگ تمام گذاشته.
به عنوان یک طراح و معمار استرالیایی در طراحی صحنه و معماری پروژه های زیادی از جمله فیلم مولن روژ به همراه باز لورمن و کارگردانی افتتاحیه المپیک 2000 سیدنی مشارکت داشته است. وی اظهار داشته که تجربه های گذشته اش با کارگردان هایی که ویژگی بصری قدرتمندی درون فیلم های خود داشته اند، تأثیر بسزایی در بزرگترین پروژه زندگی او داشته است. وی اولین کار خود را در سن 39 سالگی بدست آورد که بنا به گفته خود رایلی این کار اولین انتخاب من به عنوان حرفه مورد علاقه نبوده است. اما کار کردن با آلخاندور گونزالس ایناریتو در فیلم 21 گرم باعث شد که رویای من طراحی در هنر هفتم باشد. 
همانطور که در دنیای واقعی فرهنگ های مختلف، ویژگی های هنری و معمارانه متفاوتی را می طلبد، رایلی هم فضاهای مختلفی با نگرش های بومی، اقلیمی و فرهنگی مانند: اسوس و وستروس را با تفاوت های معمارانه و بصری به نمایش گذاشته است. این نگاه هنری کمک کرده تا فانتزی موجود در کتاب به زیبایی هر چه تمام تر در فیلم منعکس گردد. رایلی با نگاه کردن به فضاهای معماری موجود از آنها تأثیر پذیرفته تا این داستان به راحتی توسط کارگردانان ساخته شود و توسط بینندگان با حس آشنایی نسبت به این فضاها به راحتی درک شود.
البته فضاها و بناهای مجموعه بازی تاج و تخت تلفیقی از ساختارهای موجود و جلوه های ویژه است. به عنوان مثال برخی از تصاویری که از دیوار (The Wall) مشاهده می کنیم ترکیب جلوه های ویژه با یک مدل بزرگ از مواد پلی استایرن و موم است که با هم ترکیب شده. اما قلعه سیاه (Castle Black) یک ساختمان کامل در یکی از معادن ایرلندی است. زمانی که رایلی برای اولین بار از لوکیشن قلعه سیاه بازدید کرد، یک میدان جنگ و تیراندازی 360 درجه حقیقی از طرح خود مشاهده کرد، و با خنده عنوان داشت که مسئولان و تهیه کنندگان این سریال دیوانه اند. 
رایلی از چندین بنای حقیقی در طراحی فضاهای خود الهام گرفته  که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:
موزه مردم شناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا طرحی از آرتور اریکسون

خانه انیس فرانک لوید رایت که بر اساس فرهنگ و معماری مایان ها ساخته شده و در این مجموعه تلویزیونی الهام بخش فضای شهر میرین بوده است.فضای داخلی این ساختمان محلی فیلم برداری بعضی قسمت های کاخ بالای هرم را به نمایش گذاشته بود.

سالن پادشاهی شهر میرین

معماری یکی از بناهای رایش سوم، آلبرت اشپر بیانگر سالن اصلی بانک آهنین در شهر براووس بود. دیوید بیونوف و دی.بی.وایس خالقان این مجموعه عنوان کردند که یکی از چالش برانگیزترین سکانس هایی که در برنامه آنها قرار داشت مربوط به بانک آهنین بود. این دو نفر اظهار داشتند که رایلی به خوبی فضای قدرت و ثروت ساکن و کم رنگ بنای آلبرت اشپیر را به بانک آهنین داستان انتقال داده است. 

بانک آهنین در شهر براووس


یکی از بنادر تاریخی هند: شهر گاتس در وارانسای

شهر وستروس (مقر پادشاهی در سریال بازی تاج و تخت)

معبد هزار بودا در کشور هند

معبد خدای بدون چهره در سریال بازی تاج و تخت


منبع: آرل و winteriscoming.net

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4566.html