نماهای ساختمان و باغ های عمودی با دیدگاه پاتریک بلانک

گردآورنده:  پروانه شاه سوار
پاتریک بلانک احتمالا بیشتر از هر انسانی در این دنیا شبیه به درخت ها است. این گیاه شناس متولد 3 ژوئن 1953 در پاریس است و در حال حاضر در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه فعالیت می کند. او کسی است که باغ های عمودی را به محیط خشک شهرهای ماشینی هدیه کرد و توانست چنین هارمونی جذابی را بین گیاه و آجر و سیمان ساختمان های شهر ببافند.باغ های عمودی پاتریک بانک به هر گونه و در هر محیطی می توانند گسترش یابند. در فضای درونی، در نمای بیرونی و در هر نوع آب و هوایی قابلیت رشد دارند. او برای به دست آوردن ایده های نو و جدیدش جنگل های نیمه استوایی را زیرپا می گذارد. گیاهان را بر اساس سازگاری و توانایی رشدشان در محیط و وابستگی شان به نور بر می گزیند  و به کمک آن ها دیوارهای را به باغی ایستاده تبدیل می کند.
سیستم باغ های عمودی پاتریک بلانک تشکیل شده از یک لایه pvc ، نمد و یکسری قاب های فلزی است. مجموعه این لایه ها روی هم سوار می شوند و شبیه صخره ای عمل می کنند که با خزه پوشانیده شده و می تواند ریشه گیاهان را مورد حمایت قرار دهد.یک شبکه از لوله های مویین، مواد معدنی و غذایی مورد نیاز برای رشد گیاهان را تامین می کند. محلول مغذی از داخل این شبکه مویرگی بر روی دیوار جاری می شود و در دسترس گیاه قرار می گیرد. آب اضافی، در جویی در پای دیوار جمع شده و مجددا به داخل شبکه مویرگی تزریق می شود.
پاتریک بلاک ثابت کرده است که می توان با الهام از طبیعت، زیباترین منظره های انسانی را خلق کرد. دیوارهای سبز ایستاده ی او به ما می گویند برای برخورداری از یک زندگی سالم، شادمانه و رو به رشد الزاما نباید با طبیعت بجنگیم و همه چیز را به نفع خود تغییر بدهیم. این در حقیقت کوتاه ترین و بدترین راه است که به هیچ نقطه ی زیبایی ختم نمی شود.هرگاه ریشه گیاه اجازه رشد درون دیوار را یابد، به آسانی موجب تخریب دیوار و حتی فرو ریختن آن می شود که همین علت موجب  تخریب باغ های معلق بابل شد. اگر آب به صورت منظم به گیاه داده شود، می توان جلوی تخریب توسط ریشه های گیاه را گرفت. به این صورت که ریشه ها فقط روی سطح دیوار گسترش یافته و به درون آن نفوذ نمی کنند. با همین ایده، پاتریک بلنک باغ های عمودی خود را ایجاد کرده است.
هسته این فکر، استفاده از قابلیت ریشه برای رشد، نه تنها در حجم( خاک، آب یا شن) بلکه در سطح است. بدون خاک سیستم نگهدارنده گیاه بسیار سبک شده و قابلیت به کارگیری روی هر دیواری، بدون نگرانی از ابعاد آن به وجود می آید.نمونه های گیاهی انتخابی برای رشد روی دیوار، منطبق با آب و هوای همان منطقه می باشد. باغ های عمودی متشکل از سه جز هستند: قاب فلزی، لایه ای یک سانتی متری از پی وی سی و لایه ای نمدین از جنس پلی آمید.
قاب فلزی روی دیوار نصب شده می تواند خود ایستا باشد. این قالب یک لایه هوا بین ریشه های گیاه و دیوار ایجاد می کند. پی وی سی روی قاب نصب شده و باعث صلبیت کل قاب شده و در ضمن سازه را نسبت به رطوبت عایق می کند. لایه پلی آمید سبب توزیع یکنواخت آب شده و ضمنا قابلیت نگهداری ریشه ها را در درون خود دارد.گیاهان می توانند به صورت بذر، قلمه یا گیاه کامل درون این بستر پلی آمید با تراکم 30 گیاه در متر مربع کشت شوند. آب غنی شده با مواد معدنی از بالای بستر پلی آمید و پی وی سی به صورت خودکار درون این بستر تزریق می شود. کل وزن این سیستم کمتر از 30 کیلوگرم در مترمربع تخمین زده شده است.تحریریه معماری آرل
گردآورنده: پروانه شاه سوار
منبع: مجله معماری و ساختمان

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4499.html