طراحی جالب توجه 9 ترن هوایی در سراسر دنیا

مترجم: فائزه میرزائی
اولین ترن هوایی مدرن، با ریل های پر پیچ و خم در سال 1884 در نیویورک ساخته شده است. از سال 1920 بیش از 1000 ترن هوایی در قسمت های مختلف دنیا ساخته شده که تعداد این ترن ها با بالا رفتن ارتفاع و سرعت، رو به افزایش است. در این قسمت نمونه هایی از سازه های منحصر به فرد ترن هوایی آورده شده است. در ادامه با ما همراه باشید. 
ترن موجود در تصویر بالا در سال 2011 در یاماناشی ژاپن ساخته شده است. این ترن بیشترین زاویه ی سقوط، 121 درجه را دارد و دارای سرعت 62 مایل در ساعت است.
 

 
ترن behemoth  در سال 2008 به بهره برداری رسیده است و از 70 متر ارتفاع سقوط می کند و سرعت 77 مایل بر ساعت را دارا می باشد، سقوط های پی در پی و پیچ و تاب های زاویه دار این ترن را به یکی از هیجان آور تریت ترن های دنیا تبدیل کرده است.
ترن gatekeeper  در اوهایو قرار دارد و در سال 2013 ساخته شده، این ترن در بین دو برج بلند حرکت می کند و سریع ترین ترنی است که سواران روی آن انگار بر روی دو بال در مجاورت هم نشسته اند.
ترن Diving Coaster Vanish  در سال 1999 در یکوهاما ژاپن به بهره برداری رسیده است. نکته ی قابل توجه و هیجان آور در طراحی این ترن سقوط ترن به داخل تونلی در دریاچه و بیرون آمدن از آن است.Thunderhead این ترن در سال 2004 در تنسی مورد بهره برداری قرار گرفته است که پیچ و خم های جالب و خلاقانه ی آن در حدود 30 متر سقوط از ارتفاع را ایجاد می کنند، سرعت آن در حدود 54 مایل در ساعت بوده و چشم اندازی منحصر به فرد از جنگل و درختان را در بر می گیرد.
ترن Daemonen  واقع در کپنهاگ، مسیری 560 متری را شامل می شود که نام شیطان را روی آن گذاشته اند، این ترن در سال 2004 به بهره برداری رسیده است.
ترن Thunder Dolphin  واقع در توکیو،  زاویه ی عمودی 80 درجه ای را شامل می شود و سرعت آن به 80 مایل در ساعت می رسد.
ispeed، واقع در ایتالیا زیاوه سقوط 90 درجه ای دارد و سرعت آن به 75 مایل در ساعت می رسد، این ترن در سال 2009 ساخته شده و توسط درختان سبز و فضایی طبیعی احاطه شده است.
White Cyclone ، در ژاپن قرار دارد و  مسیری 1700 متری دارد، سازه های نگهدارنده ی این ترن علاوه بر تامین جنبه ی ساختاری آن، سازه ای منحصر به فرد و جالب ایجاد کرده است. 
تحریریه معماری آرل
منبع: architecturaldigest

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4456.html