چهارشنبه های گالری گردی: معرفی و بررسی برنامه های گالری های تهران

گردآورنده: پروانه شاه سوار
گروه آرل در چهارشنبه های گالری گردی به بررسی و معرفی برخی از نمایشگاه های هنری می پردازد. این هفته قصد داریم شما را با نمایشگاه سیرهای آگاه، نمایشگاه نقاشی تجربه های ساغر انواری، نمایشگاه نگاهـی به مناظـر عربعــلی شــروه آشنا کنیم.

1- سیرهای آگاه


خلق اثر هنری، ثبت اندیشه و احساس در زمان است و این آفرینش چه باشکوه است، موهبتی ارزشمند از سوی یگانه خالق هستی که به ما انسان­ها عطا شده است.
عنوان این نمایشگاه که ششمین نمایشگاه انفرادی خانم آگاه محسوب می­شود، "سِیرهای آگاه" می­باشد که سیر به معنای گردش است. گویی هر اثر گردشی است در آفاق و انفس. دغدغه­ای که از سال­ها همراه ايشان بوده، هست و خواهد بود.
فلسفه و عرفان، ادبیات، فرهنگ بومی و سنتی ایران و طبیعت، همه­ی این موارد، موضوعات و مفاهیم اصلی آثار را در بر دارد.
این مجموعه شامل 20 اثر با تکنیک ترکیب مواد در سبک انتزاعی می­باشد. ترکیب مواد این امکان را به ايشان داد تا در خلق آثار آزادانه­تر گام بردارد وبه اهداف درونی­اش نزدیک و نزدیکتر شود.

2- تجربه های ساغر انواری


توضیحات ساغر انواری:" نمايشگاه تجربه ها حاصل تجربياتى است كه در زمينه تكنيك آبرنگ از سال ٩٣ داشتم، لذت آميختگى آب و رنگ و جارى شدن و اثربخشى آن بر روى صفحه سفيد خواه مقوا ، خواه بوم.. اين بار بعد از تجربه تكنيكهاى مختلف ، آبرنگ را برگزيده ام،سهلى ممتنعى ، و لذت نقاشى را با به نقش كشيدن عكسهايى كه در پس سفرهاى مختلف ثبت كرده ام، صدچندان نموده ام.به تصوير كشيدن تصاويرى كه خود با تمام وجود حس كرده ام و اينك به دلخواه قلم و قدرت رنگ برروى سفيدى بوم نقش بسته تا شايد براى دقايقى ،هر چند اندك بيننده را با خود همراه سازد".

3-نگاهـی به مناظـر عربعــلی شــروه


عربعلی شروه درباره نمایشگاه خود اینگونه بیان می کند: "بعد از پایان دانشکده به طبیعت روی آوردم و بدون تکیه به آموزش های دانشگاه و دور از آتلیه، به طبیعت پناه بردم و آن را با تکنیک های گوناگون به تصویر کشیدم…
در آتلیه هوا و نور ثابت است، اما در بیرون با دنیای متغیر نور و رنگ و هوا درگیرمی‌شدم. در ضمن، چیزهایی مثل انواع سنگ، جنبش آب و حرکت برگ درختان راتجربه می‌کردم. گاهی متحیر می‌ماندم که چه طور این همه حرکت را به تصویربکشم...
بالاخره راه ورود به طبیعت را پیدا کردم و در این هشت سال ترسم ریخت. با ابزارها و رنگ های بیش‌تری آشنا شدم و شناخت فرم و طبیعت و عناصر آن و، از همه مهم‌تر، زیبایی‌های طبیعت روزبه روز برایم آشکارتر می‌شد... سعی می‌کردم هرچه را به‌نظرم می‌آید، به تصویر بکشم و اثری رئالیستی ارائه بدهم، ولی احساس و حالتی که القاشده هم موثر بوده و آثار را از رئالیسم صِرف کمی دور کرده است".

تحریریه معماری آرل
گردآورنده: پروانه شاه سوار
منبع: galleryinfo
ehsan-gallery

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4277.html