طراحی برج دبی توسط معمار بزرگ، سانتیاگو کالاتراوا

مترجم: الهه کاشی
عکس ها و اطلاعات جدید منتشرشده، نقطه عطف جدیدی از منظر برج دبی دارد. این برج که توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده، از فرم های طبیعی زنبق الهام گرفته است و تداعی کننده شکل مناره است.
کالاتراوا درباره معماری این ساختمان این طور اظهار نظر می نماید: "معماری این ساختمان از سنت اسلامی ایده گرفته است. در دروه ی معاصر می توان بناهایی از قبیل Alhamra و مسجد Cordoba را به عنوان نمونه ی مشابه ذکر نمود. در واقع معماری این ساختمان ترکیبی از ظرافت، زیبایی، ریاضی و هندسه است. طراحی این برج از هنر کلاسیک و فرهنگ دبی نشات گرفته است."
کالاتروا اضافه می کند: "این برج یک دستاورد بزرگ تکنولوژیکی است. در طول کارم از تکنولوژی و مهندسی بعنوان وسیله ای برای زیبایی و هنر استفاده کردم. این پروژه یک دستاورد هنری است که با هدف ملاقات مردم دبی و امارات متحده و سایر ملل با یکدیگر طراحی شده است، و به عنوان یک سنبل باور پیشرفت است."
یک جوانه ی بیضی شکل بلند، که بالای برج شکل می گیرد، مجهز به 10 رصد خانه که شامل اتاق 360 درجه ای بنام Pinnacle Room، و دو عرشه باغ اختصاصی می باشد. ساقه ی بلند و باریک نشانگر برگ ظریف زنبق است که به عنوان ستون فقرات بنا عمل می نماید، در حالی که ساختمان بر روی سطح پایه مرکزی پلازا محکم می شود که کاربری هایی از قبیل مغازه های تجاری، موزه، مجموعه فرهنگی و سالن سرپوشیده برای آن تعریف شده است.
نمای برج با استفاده از آب جمع آوری شده توسط سیستم خنک کننده، تمیز می شود. سایه ی جمع شده حاصل از ساختمان و محوطه سازی محافظ نور خورشید باعث ارتقای بهره وری از برج می شود.تحریریه معماری آرل
مترجم: الهه کاشی
منبع: archdaily


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4177.html