نگاهی بر معماری خانه ساحلی ریچارد میر

گردآورنده: پروانه شاه سوار
نام پروژه: beach house
معمار: richard meier
موقعیت: california- USA
"ریچارد مه" یر سبک معماری شخصی خود را در دو دسته از فضاهای عملکردی به خوبی مشخص می سازد. نخست خانه ها و ویلاها که تعداد آن ها بسیار زیاد بوده و اغلب آن ها در ایالات متحده قرار دارند و سپس فضاهای فرهنگی نظیر موزه ها و گالری ها که برخی از آن ها در اروپا به اجرا در آمده اند. در پس تشابهات ظاهری آثار ریچارد میر به یک دیگر، می توان به پیوند عمیق و جدایی ناپذیر فرم و عملکرد و پرهیز از هیجانات فرمال پی برد. اصرار بر انتزاعی کردن عناصر عملکردی و سازه ای، ترکیب این عناصر در پس زمینه های سفید رنگ، سعی در به حداقل رساندن جرم ساختمان و در هم تنیدگی سازه، فرم و عملکرد از جمله تشابهات آثار وی می باشند.
خانه ساحلی یکی از مهم ترین آثار ریچارد مه یر می باشد. سایت این پروژه مربع است و چنان چه از نامش پیداست در حاشیه ساحل قرار دارد. ساختار حجمی ویلا حاصل از کنارهم قرار گرفتن سه حجم شاخص است که در سایت پلان مجموعه قابل تشخیص می باشند. مستطیل کشیده که فضاهای خصوصی در آن قرار دارند، حجمی با دیوارهای منحنی که فضای مطالعه و دفتر کار خانگی را در خود جای داده و مکعبی که در کنج سایت قرار دارد و شامل سوئیت های مهمان می باشد.
طبقه همکف شامل نشیمنی عمومی به ارتفاع دو طبقه، غذاخوری، آشپزخانه، سوئیت خواب مهمان و پارکینگ می باشد. در طبقه اول بنا نیز دو اتاق خواب فرزندان، خواب والدین به همراه اتاق تعویض لباس و سرویس بهداشتی می باشد. سقف راهروهای ارتباطی در این طبقه شفاف بوده و سبب می شوند تا نور طبیعی به فضاهای داخلی راه پبدا کند.

تحریریه معماری آرل
گردآورنده: پروانه شاه سوار
منبع: richardmeier
کتاب خانه ترجمه نیما طالبیان

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4126.html