چهارشنبه های گالری گردی: معرفی و بررسی برنامه های گالری های تهران

گردآورنده: پروانه شاه سوار
گروه آرل در چهارشنبه های گالری گردی به بررسی و معرفی برخی از نمایشگاه های هنری می پردازد. این هفته قصد داریم شما را با نمایشگاه نقاشی مرجان مهدوی، نمایشگاه آثار سرامیکی محمد مهدی انوشفر و نمایشگاه نقاشی لیلی متین دفتری، آشنا کنیم. در ادامه با آرل همراه باشید...

1-نمایشگاه نقاشی مرجان مهدوی:


به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان مرجان مهدوی در ارتباط با نمایشگاه خود می گوید: این نمایشگاه اولین نمایشگاه انفرادی من است که در آن 12 اثر را با تکنیک اکرلیک روی بوم ارائه کردم. سبک کارها انتزاعی است که محوریت اصلی فیگوراتیو زن است که در فضای ذهنی به آن پرداخته‌ام. از شروع کارم در فضای نقاشی بیشتر سراغ موضوع «زن» رفته‌ام و این نمایشگاه نیز دقیقا در همین سبک کار شده است. مشخصه کارهای من ترکیب رنگ است؛ البته در بعضی کارها نیز کنتراست بالا دیده نمی‌شود. در کارهایم از رنگ‌های تند و ملایم استفاده کرده‌ام. مجموعه آثار این نمایشگاه در دو سه سال اخیر کار شد و خوشبختانه تا به امروز از استقبال بازدیدکننده‌ها بسیار راضی بوده‌ام.

2- نمایشگاه آثار سرامیکی محمد مهدی انوشفر

به نقل از گالری اینفو محمد مهدی انوشفر در ارتباط با با نمایشگاه خود می گوید:
بر نمایشی که باهم، هم خوانی ندارند.
می توانی به جای آب برای ساخت گِل از گلاب استفاده کنی، گِلی معطر، عطراگین و با آن رویایت را بسازی، می توانی به هنگام ساخت گِل با بیل ضربه ای به موش مادر مرده ره گذر بزنی و جسدش را به همراه خاک و آب، گِل کنی و با همین گِل رویایت را بسازی. می توانی وضو بگیری و دعا کنی، با روح و جسمی پاک به پیشواز رویایت بروی و آن را بسازی، می توانی همه‌ اینها را کنار بگذاری و رویایی بسازی با هدف فروختن آن به یک مجموعه دار، ولی آیا می توانی رویایی بسازی برای انسان و بیننده ای که به محض دیدن اثرت فریاد کند! آی عشق، آی یگانه، تا بحال کجا بودی؟

3- نمایشگاه نقاشی لیلی متین دفتری


به نقل از عکسخانه: ليلى متين دفترى در خانواده اى با ريشه هاى عميق سياسى بزرگ شد. با اين حال هميشه از جنجال دورى كرد .از کودکی نقاشى مى‌كشيد و براى ادامه تحصيل در اين رشته به انگلستان رفت .در آنجا ابتدا در کالج چلتنهام درس خواند و سپس از دانشگاه هنرهای زیبای اسلید فارغ التحصيل شد. اما هنگاميكه به ايران بازگشت به تدريس در دانشگاه تهران پرداخت و فروتنانه از هياهوى محافل هنرى دورى جست.
نقاشى‌هايش را نيز به سبک و سياق زندگی‌اش آرام، ساده و روان جلو برد .به جز پدربزرگش دكتر محمد مصدق كمتر مردى را به تصوير كشيد و بيشتر زنان، ميوه‌ها، پرندگان و گل‌ها موضوع آثارش بودند.
برپایی نمایشگاه هیچگاه دغدغه‌ی او نبود و به گفته خودش «..انگيزه‌اى براى نمايش كارهايم نداشتم، فقط مى‌خواستم نقاشى كنم.» گردآورى اين آثار در كنار هم تلاشى است براى آشنایی نسل جوان با بخشی از جهان هنری او.

معرفی دیگر نمایشگاه ها و نگارخانه ها:
دانلود فایل زیپ

تحریریه معماری آرل
گردآورنده: پروانه شاه سوار
منابع: galleryinfo
باشگاه خبرنگاران جوان
عکسخانه
هنرآنلاین

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4097.html