چرا معماران مشکی می پوشند؟

تحریریه معماری آرل
چرا بسیاری از معماران لباس های رنگ مشکی می پوشند؟ تا کنون به این موضوع دقت کرده اید؟ Cordula Rau نویسنده ای است که این سوال را از 100 معمار و طراح سرشناس پرسیده است و پاسخ آنها را به همراه امضا در کتابی کوچک جمع آوری نموده است که در ادامه قصد داریم پاسخ برخی از معماران سرشناس و برگه های این دفترچه را ورزق بزنیم. پاسخ معماران به این سوال را از دست ندهید!
لوکوربوزیه و فیلیپ جانسن، دو معمار سرشناس هستند که رنگی مشکی آنها را نیز اسیر خود کرده است و به عبارت دیگر این دو اسطوره ی معماری نیز درگیر کلیشه ای به نام رنگ سیاه بوده اند.
Cordula Rau نویسنده و گردآورنده این دفترچه، داستان پیدایش این کتاب سیاه کوچک را اینطور عنوان می کند:

روزی یک مدیر صنعتی که شاید دنیایی به رنگ نقره ای براق بدنه ی یک خودرو داشت، از من پرسید: "خانم Rau، چرا اغلب معماران لباس های مشکی می پوشند؟"
بر حسب اتفاق من نیز آن روز لباس مشکی پوشیده بودم در حالی که معمار نبودم! این سوال باعث ایجاد جرقه ای در ذهن من شد. از معماران دیگر بپرس!
این اتفاق مربوط به سال 2001 است و من سعی کرده ام این سوال را از معماران و طراحان مشهور در سطح بین المللی بپرسم. برخی از آنها به این سوال پاسخ دادند و برخی دیگر نیز از پاسخ طفره رفتند. برخی نیز پاسخ های بسیار کوتاه نوشتند و برخی دیگر تنها گفتند: نظری ندارم!
دفترچه پیش رو، حاصل یک سوال و یک جرقه بود و اکنون می توانیم نظرات بسیاری از طراحان را راجع به رنگ مشکی بدانیم.
Massimilliano Fuksas: بخاطر این که این رنگ و لباس های سیاه، حس فانتزی و تخیل ندارند.Wiel Arets: مشکی نپوشید. اما ترکیب خاکستری یا سیاه آبی، با یک پیراهن رنگی همیشه جالب است.


Peter Zumthor: نمی دانم! من لباس های رنگی نیز می پوشم!

رم کولهاس - Rem Koolhaas: من هرگز مشکی نمی پوشم!!!!!
به عکس زیر دقت کنید :)Odile Decq: من مشکی می پوشم چرا که فضای پیرامون به طرز دیوانه واری سفید است!به نظر شما چرا معماران به رنگ مشکی علاقه مندند؟ در حالی که بسیاری از آنها در پاسخ می گویند که: "نمیدانم!"

تحریریه معماری آرل
منبع: ARCHILOVERS

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4092.html