بندر بادوزی Badouzi Harbor


آرشیتکت ها :جی.ام.لین آرشیتکت.
موقعیت : شهر کی لونگ.تایوان
تیم طراحی : جی .ام . لین آرشیتکت، پی .سی .
مساحت : 052 ،17 متر مربع
عکس ها : اهدائی جی . ام.لین آرشیتکت
آرشیتکت مجوز ساختمان : همکاران فی وچنگ
مهندس ام /ای/پی: شرکت مهندسی کوان یوآن
مهندس سازه : شرکت مهندسی کلمبوس
مهندس نقشه بردار:هوئی دا سیویل و شرکت مهندسی نقشه برداری
مقاطعه کار عمومی :شرکت ساختمانی تاسا ،شرکت مهندسی گراند سان،شرکت ساختمانی گلدن سان
مدیر ساخت وساز :بخش مهندسی نواحی ناسیونال اکسپرس تایوان ،وزارت حمل ونقل و ارتباطات ، تایوانپروژه طراحی شهری ، بندر"Badouzi "یک مجتمع موزه ،واقع در تایوان شمالی ،در شهر" keelung است که در زمینی به مساحت 49 هکتار واقع شده است .این پروژه شامل موزه اصلی ، موزه ملی علوم دریائی و تکنولوژی ،مجهز به سالن نمایش IMAX باگنجایش 300 صندلی ،مرکز نمایش ماهواره ای ساختمان اکتشاف منطقه ای و اکواریوم ملی ،سالن اجتماعات بیرونی،فروشگاهها و رستوران ها،پیست دوچرخه سواری و پارک کوهستانی ،میباشد. بمنظور حفظ بافت تاریخی ، معمار اثر، تصمیم به باز یابی نیروگاه های برق کوره ای متروکه،که یکی از انها توسط ژاپنی ها دردهه 1930ساخته شده بود و دیگری ،که توسط تایوانی ها در دهه1950ساخته شده بود، گرفت .

گروه طراحی و معماری موزه ملی علوم دریائی و تکنولوژی با بکارگیری ظریفانه مصالح ساختمانی و ایجاد زیبائی میان زمختی ذغال سنگ های سوزان وعظمت موج های اقیانوس تاکید دارد تا پلی میان گذشته(نیرو گاه های برق کنار گذاشته شده) ، حال(وضع موجود تکنو لوژِی و حفاظتی موزه ) و آینده ( کشتی ای در برگیرنده علوم و تکنولوژی تایوانی) باشد. علاوه بر موزه مرکزی در ساحل غربی ، معمار این اثر مشغول برنامه ریزی روی پروژه آینده آکواریوم ملی است ،که انتظار میرود ،در سال 2016 به اتمام برسد.


آکواریوم ملی آتی شامل دو ساختمان مجزا خواهد بود که توسط گذر گاه متحرک بهم متصل میگردد.و سالن اجتماعات بیرونی و پشت بام ها ی سبز جهت فعالیت های اجتماعی نزدیک دریا ، در نظر گرفته شده است.
معمار ، توانسته با موفقیت ، تکنیکهای جدید ساخت و ساز را با یک ساختمان 70 ساله نیروگاه برق کوره ای کلید بزند . این موزه متعلق به مردم این بندر است که با فداکاری تک تک افراد و با روحیه ی توانستن-انجام دادن، شکل گرفته است.جمعیت ای بندر برای سالهای زیادی دچار سکون و انجماد شده بودند ولی حالا مردم برای کار کردن به موزه بازگشته اند. در روزهای هفته میتوانید خانواده هائی را ببینید که برای یاد گیری دانش علوم دریائی و دیدن فیلم های سه بعدی(3) به این موزه می آیند. زوج های جوان عکس های عروسی میگیرند و بچه ها که در محوطه بازی میخندند. تغییر شکل موفقیت آمیز بوده است وموزه امید به زندگی را به مردم برگردانده است.


ترجمه و آماده سازی : هیئت تحریریه ی گروه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-387.html