فراخوان طراحی برای قناتهای متروکه، فستیوال باغ شهر تهرانتحریریه معماری آرل
فستیوال باغ شهر تهران، پژوهشی کاربردی است که توسط هیدروسیتی در ESA-LAB و با مشارکت شهرداری منطقه ی 12 تهران و جشنواره ی "هنر، شهر و منظر" امی یَن برگزار خواهد شد. این فستیوال به ساخت پنج باغ پالایشی در مرکز شهر تهران به عنوان فضاهای عمومی و دائمی می پردازد. باغ های شهری، آب را از شبکه ی متروک قنات جمع آوری، تصفیه و ذخیره می کنند. هدف از این طرح، ایجاد آگاهی جهت بررسی مجدد وضعیت این نظام آبیاری باستانی است که همچنان آب را منتقل می کند ولی امروزه ابزاری کهنه محسوب می شود. این باغ ها با بازیافت آب در فضای عمومی و در انظار عموم، به مسئله ی بحرانی تغییرات اقلیمی و تخریب منابع طبیعی می پردازند و همچنین به عنوان فضاهای نفوذپذیر جدید در شهر به مسئله ی میراث فرهنگی و حفاظت اشاره می نمایند. باغ ها، به عنوان کهن الگویی برای روایت جمعی از روح مکان، چگونه می توانند با تبدیل شدن به نقاط طب سوزنی، به بهبود و احیای مرکز تاریخی پایتخت بپردازند؟
این فراخوان برای دو گروه پژوهشگران و طراحان تنظیم شده است:
1) فراخوان عمومی برای پژوهشگران جوان و دانشجویان در تهران
مشخصات افراد واجد شرایط: دانشجویان یا افرادی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند. در رشته های: معماری، معماری منظر، گیاهشناسی، آب شناسی، محیط زیست
8 فرد برگزیده متعهد خواهند بود تا:
در فاز اول: در زمینه ی مطالعات، آنالیز شهری، جمع آوری اطلاعات و تولید نقشه به گروه پژوهشی ESA-LAB ملحق شوند.(20 ساعت در هفته)
در فاز دوم: به طور تمام وقت در کارگاه 10 روزه شرکت نمایند.
در فاز سوم: در اجرا و نظارت پنج باغ مشارت کنند. 12 ساعت در هفته
"کلیه ی فعالیت های دانشجویان در فاز اول و سوم همراه با پرداخت حقوق خواهد بود."

2) فراخوان عمومی بین المللی برای گروه های طراحی
از طراحان حرفه ای دعوت به عمل می آید تا در گروه های دو نفره داوطلب شوند، به شرط اینکه یکی از افراد معمار منظر یا متخصص آب باشد. در پانزدهم فوریه پنج گروه توسط هیئت داوران انتخاب خواهند شد که هر گروه مسئول طراحی یک باغ خواهد بود.
10 فرد برگزیده متعهد خواهند بود تا:
در فاز دوم به طور تمام وقت در کارگاه 10 روزه شرکت نمایند هر گروه با اعضای گروه پژوهشی مشارکت خواهد کرد و با کمک اعضای کمیته ی علمی و بر اساس دستورالعملی که توسط برگزارکنندگان فستیوال در ختیارشان قرار می گیرد، به طراحی یکی از باغ های پالاینده خواهد پرداخت.
در فاز سوم: نقشه های نهایی را حداکثر تا تاریخ 30 آوریل آماده کنند و برای اجرای باغ ها ارتباط ود را با دانشجوی ایرانی و گروه پژوهشی داخلی حفظ نمایند.
"تمام هزینه های مربوط به پرواز، اسکان و وعده های غذایی در 10 روز کارگاه و سه روز افتتاحیه برای شرکت کنندگان بین المللی پرداخت خواهد شد"
"برای هر گروه 3 هزار یورو جایزه در نظر گرفته شده است."

تقویم:
10 دی ماه 1394: آخرین مهلت ثبت نام برای دانشجویان و پژوهشگران جوان در تهران (این تاریخ تا 20 دی تمدید شد)
10 بهمن ماه 1394: آخرین مهلت ثبت نام برای گروه های طراحی
26 بهمن ماه 1394: انتخاب 5 گروه طراحی توسط هیئت داوران
17 تا 27 فروردین ماه 1395: کارگاه طراحی 10 روزه در تهران
9 تا 11 مهرماه 1395: افتتاحیه ی فستیوال
گفتنی است که داوطلبان باید برای شرکت در این فستیوال طراحی، رزومه ی کاری، کاورلتر و پورت فولیوی خود را با توجه به تقویم زمانی به زبان انگلیسی یا فرانسه به این ایمیل ارسال نمایند: Contact@hydrocity.ca. متن اصلی فراخوان را از لینک زیر دانلود کنید.
تحریریه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3687.html