معماری مجموعه ورزشی چند منظوره، آلمان


تحریریه معماری آرل
معماری: 4a Architekten
موقعیت: لیونبرگ، آلمان
مساحت: 10490.0 مترمربع
سال اتمام پروژه: 2014
پروژه ی معماری مجموعه ورزشی چند منظوره شهر لیونبرگ، در واقع بازسازی ساختمان قدیمی این مجموعه ورزشی است. چندی پیش از مردم این شهر برای احداث یک مجموعه ی ورزشی جدید و یا بازسازی مجموعه ی ورزشی موجود در شهر، همه پرسی شد که در نهایت نظر مردم بازسازی این مجموعه ورزشی و اضافه نمودن امکانات به این مجموعه بوده است. در ادامه قصد بررسی معماری و معماری داخلی این مجموعه ورزشی را داریم. با آرل همراه باشید.

بنای اصلی ساختمان مجموعه ورزشی متعلق به سال 1970 میلادی بوده است. بازسازی این مجموعه ورزشی، شامل دو مرحله بوده است. در مرحله ی اول سالن های ورزشی طراحی مجدد و بازسازی شده است. در این مرحله همچنین سالن استحمام مجاور سالن های ورزشی به همراه محوطه ی پیرامون بازسازی شده اند. در مرحله ی دوم بازسازی نیز یک سونا به این مجموعه ورزشی اضافه شده است.
به منظور بهینه سازی ساختمان و بهروری بهتر از انرژی، قسمت های شیشه ای در نمای ساختمان، حذف شده اند. اما در مجموع نمای ساختمان بدون تغییر باقی مانده است. در فضای داخلی مجموعه، حرکات بسیاری جهت بهنه سازی انرژی و تهویه مطلوب هوا انجام شده است. همچنین در طراحی داخلی مجدد، از رنگ ها بخوبی در فضا استفاده شده است. اولا رنگ هایی به کار رفته است که از انرژی کافی برای یک محیط ورزشی برخوردار باشند. ثانیا این رنگ ها با ماهیت فضا تداخلی ندارند. به عنوان مثال در استخر، طیف رنگی آبی و سبز برای سقف مورد استفاده قرار گرفته است.
نکته ی دیگر، ورودی مجموعه ی ورزشی است. پیش از بازسازی، این ورودی تاریک و فضایی غیر خودشامدگویانه داشت که در طراحی مجدد این فضا، روشن، زیبا و با اتمسفری پر انرژی به ورزشکاران خوش آمد می گوید.
تحریریه معماری آرل
منبع: ARCHDAILY

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3631.html