معماری منظر: طراحی پارکی برای نجات خلیج Toolonlahti از نابودی



مترجم: نیلوفر محتاط
معماری منظر این پارک توسط معماران دانمارکی COBE انجام شده است. خلیج Toolonlahti گنجینه ای است طبیعی در کشور فنلاند. اما متأسفانه در سالهای اخیر این گنجینه ی طبیعی به دلیل آلودگی با خطر نابودی روبروست و ممکن است در آینده ای نه چندان دور به باتلاق تبدیل شود. طرح پیشنهادی با رویکرد جلوگیری از نابودی این خلیج پیشنهاد شده و دارای امکاناتی برای تمیز کردن آب این خلیج است. با ما همراه باشید.









این خلیج از پدیده ی اتروفیکاسیون رنج می برد. پدیده ای که در آن مواد آلی داخل آب و به تبع آن نیترات ها افزایش پیدا می کنند و این باعث افزایش سرعت رشد جلبک ها می شود. این پدیده از سال 1800 میلادی آغاز شد و سرازیر شدن کودهای شیمیایی و فاضلاب کارخانه ها به داخل آب باعث بروز آن می شود. در طرح پیشنهادی از سیستم های طبیعی برای تمیز کردن آب استفاده شده است. در این طرح، گیاهانی استفاده شده اند که مانند فیلتر هستند و آلودگی های نیتراتی آب را جدا می کنند.



به کمک این طرح خلیج Toolonlahti به فضای شهری شاخصی در شهر Helsinki تبدیل خواهد شد. فضایی که مردم از تمام نقاط شهر برای شنا کردن و آفتاب گرفتن و معاشرت با یکدیگر به آنجا می آیند. علاوه بر این به کمک ایجاد عملکردهایی مانند کافه، رستوران، هتل و سالن کنفرانس وضعیت اقتصادی شهر بهتر خواهد شد. پروژه ی پیشنهادی مساحتی بالغ بر 40000 مترمربع خواهد داشت و دارای مسیرهایی برای دوچرخه سواری و پیاده روی در مجاورت دریاچه است.








منبع: INHABITAT
تحریریه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3500.html