معرفی برندگان جایزه ی طراحی ساختمان های چوبی در انگلیس



مترجم: نیلوفر محتاط
به تازگی برندگان مسابقه ی جایزه ی طراحی ساختمان های چوبی انگلیس اعلام شده است. چوب مصالحی است که در عین زیبایی پایدار نیز هست. پروژه های برگزیده ی این مسابقه نشان دهنده ی راههای متنوع است که معماران معاصر از چوب و الوار در ساختمان های خود استفاده می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا این طرح های جالب را مشاهده کنید.





جایزه ی اول این مسابقه به کلبه ی ماهیگیری تعلق گرفت که توسط شرکت معماری Nial McLaughlin طراحی شده است. این کلبه فضایی مناسب برای ملاقات و گفتگو است علاوه بر این فضایی برای نگهداری قایق ها نیز هست.





در بخش تجاری-تفریحی برنده ی مسابقه کافی شاپی است که توسط گروه Howard Miller طراحی شده است. این ساختمان از سایبانی با ساختار وافلی و زیگزاگ تشکیل شده و فضایی بزرگ برای برگزاری مهمانی است.





شیرخوارگاه Arcadia در Edinburgh یکی دیگر از پروژه های برگزیده است. این شیرخوارگاه توسط گروه معماری Malcolm Fraster طراحی شده است. در این ساختمان به دلیل استفاده از چوب محیط گرم و صمیمی پدید آمده. استفاده از فیبرهای چوبی برای عایق بندی نیز باعث مطلوب بودن دمای داخل شده است.





بازسازی آپارتمان کوچکی در لندن توسط گروه طراحی Bradley Van Der Straetenنیز جزء پروژه های برگزیده است. طراحی داخلی این آپارتمان کوچک به گونه ای است که بتواند محیط کار خانگی برای صاحبانه باشد بنابراین از تمام فضاها حداکثر استفاده شده است.



گروه معماری Hopkins در مدرسه ی موسیقی در Dorset با بهره گیری از سازه و پانلهای پر کننده ی چوبی فضاهایی جذاب را در کلاسهای درس، دفاتر و سالن نمایش ایجاد کرده اند.





خانه ی متحرک چوبی پروژه ی دیگری است که دارای طراحی جالبی است. در این خانه از چوب های ضدحشره، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و اشعه ی فرابنفش استفاده شده است.





سایبان چوبی ایستگاه متروی Wharf در لندن نیز که توسط شرکت معماری فاستر و شرکا طراحی شده است. انتخاب سازه ی چوبی برای این سایبان جدید با الهام از سازه ی چوبی قدیمی این ایستگاه انتخاب شده است. و اما در پایان برنده ی اصلی مسابقه به گروه Arup برای طراحی ساختمان BSkyBتعلق گرفت. این ساختمان آموزشی در لندن ساخته شده و به دلیل استفاده از سازه ی چوبی انرژی کمی مصرف می کند و به سرعت ساخته شده است. چوب ها در این ساختمان به کمک تکنولوژی برش CNC بریده شده اند.

تحریریه معماری آرل
منبع: INHABITAT

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3479.html