معماری و طراحی کلاس درسی در دل طبیعتمترجم: نیلوفر محتاط
معماری و طراحی مدرسه ی Hedge توسط استودیوی معماری AP+E انجام شد. مدرسه ی Hedge در واقع کلاسی است بدون سقف که در دل طبیعت قرار دارد. این طرح برنده ی مسابقه ی است که به منظور طراحی یک کلاس درس روباز در مدرسه ای ابتدایی در کشور ایرلند، تدارک دیده شده بود. در ساخت این کلاس درس از مصالحی طببعی و پایدار (الوارهای چوب) استفاده شده است. در ادامه با ما در آرل همراه باشید.فرم این کلاس درس شبیه به آمفی تئاتر بوده و بر روی بستری از چمن بنا شده است. ستون هایی از جنس تخته چند لایی با ارتفاع های مختلف گرداگرد این مدرسه قرار گرفته اند و بین آن ها گلدان های چوبی نصب شده اند. بین گلدان ها و سطح زمین نیز شبکه هایی فولادی قرار گرفته اند. معماری داخلی این مدرسه متناسب با تناسبات و مقیاس بدن کودکان طراحی شده است و کف آن با شن پوشانده شده است. از این فضا می توان استفاده های متعددی کرد از کلاس درس و آمفی تئاتر گرفته تا فضای بازی.

دانش آموزان می توانند در گلدان های تعبیه شده، گیاهان مورد علاقه ی خود را بکارند، آن ها را پرورش دهند و در نهایت از محصولاتش استفاده کنند به این ترتیب برخی از تکنیک های کشاورزی را می آموزند. انجام این کار نه تنها به یادگیری دروس مربوط به گیاهان کمک می کند، بلکه به این مسأله پی می برند که چگونه می توانند بر طبیعت اطرافشان تأثیرگذار باشند.

در پایان باید گفت که مدرسه ی Hedge با طراحی غیر رسمی و نامعمولی که دارد به کودکان کمک می کند که در طبیعت، به هنگام بارش باران یا وزش باد آشپزی کنند، درس بخوانند، کشاورزی کنند و غذا بخورند. به کمک این مدرسه دانش آموزان می توانند تجربه ای هیجان انگیز از یادگیری را داشته باشند.


منبع: INHABITAT
تحریریه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3439.html