بوداپست؛ شهری با شب های روشن(1)

نورپردازی شهر بوداپست (پایتخت مجارستان) در شب باعث شده تا یکی از جاذبه های گردشگری این شهر تورهای شبانه برای دیدن و قدم زدن میان مکان های تاریخی باشد.

نورپردازی مکان های تاریخی این شهر، جلوه خاصی به آنها در شب می دهد به طوریکه هر فرد جذب این زیبایی می شود.


قسمت های زیادی از شهر بوداپست جزء میراث فرهنگی جهان بوده و توسط سازمان یونسکو محافظت می شود که از جمله آن می توان به کاخ رویال بوداپست اشاره کرد که بر فراز تپه بودا در قرن سیزدهم میلادی بنا شده است. منظره این کاخ به خصوص در هنگام شب جلوه خاصی به شهر بوداپست بخشیده است.


نور در شب های شهرهای بزرگ فاکتور مهمی برای زیبایی است. حالا اگر نور را در کنار آب هم بگذارند زیبایی چند برابر می شود. مخصوصا اینکه تلالو چراغ های رنگین روی رود زیبایی چون دانوب هم بیفتد و با امواج آب برقصد.


نورپردازی ساختمان های بوداپست در شب بسیار هنرمندانه است و جلوه باشکوهی از عظمت تاریخ آن ها را نشان می دهد. اصلا همین نورهای رنگارنگ هستند که توریست ها را مشتاق دوباره دیدن بناها در شب می کنند.. در شب فضای قدیمی شهر رویایی تر هم دیده می شود و حسی شاعرانه تر ایجاد می کند.


پل شن یکی از زیباترین پل ها بر روی رود دانوب و اولین پل سنگی بر روی این رود است و از زیباترین پل های موجود در قاره اروپا با چهار شیر زیبای سنگی است و سمبل این شهر به شمار می آید. نحوه نورپردازی این پل در شب به گونه ای است که هم به دانوب زیبایی بیشتری می بخشد هم افرادی که از روی این پل عبور می کنند با آرامش خاصی روبرو می شوند.


اما پل های دیگر هم وضعی به این شکل دارند. در سال های اخیری ظاهر دانوب در شب بسیار مورد توجه قرار گرفته است بنابراین نورپردازی پل ها یکی از سیاست هایی بوده که توسط مسئولین این شهر دنبال می شده است. بعد از پل شن، پل های «لیبرتی»، «الیزابت» و در نهایت «مارگارت» نورپردازی شده اند. نورپردازی این پل ها توسط تکنولوژی LED است.


هر دو طرف پل ها نورپردازی شده اند و تلاش شده است که این روشنایی متقارن باشد. البته معماری پل ها در نوع نورپردازی هم موثر بوده است به طوریکه در سمت شمال یکی از پل ها مسیر برای دوچرخه سواری وجود دارد که موقعیت مستعدتری را برای نورپردازی مجسمه های آن سمت فراهم آورده است.


نوع رنگی هم که در نورپردازی ها استفاده شده مطالعه شده است به طوریکه استفاده از رنگ زرد گرم در سازه های فولادی می تواند جلوه شب را بیشتر کند. از سوی دیگر در نورپردازی پل ها از نور روشن تر استفاده شده است.

هم اکنون ده ها پروژه نورپردازی در دست اجرا هم در این شهر وجود دارد که بخشی از لامپ های قدیمی با سیستم های جدید تغییر کند. نورپردازی جدید نسبت به گذشته باعث کاهش 27 درصدی مصرف برق می شود.


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-339.html