بررسی سیستم های رنگی در طراحی داخلی(1)

یک اتاق خالی برای طراح داخلی به منزله ی بوم نقاشی برای نقاش است که طراح داخلی آنرا با رنگ ها ، بافت و الگوها پر می نماید. انتخاب رنگ برای طراحی داخلی یکی از چالش برانگیزترین مباحث می باشد و اغلب طراحان داخلی در این امر بسیار محطاط عمل می کنند.


باید بگوییم اگر استفاده ی صحیح از رنگ ها را بطور آکادمیک آموزش دیده باشیدچیزی برای ترسیدن وجود ندارد ! بنابراین دراینجا گروه طراحی ناتک سعی دارد برخی سیستم های رنگی را بطور خلاصه برای کسانی که علاقمند به استفاده ی رنگهای غیر از تنالیته ی کِرم قهوه ای در ایران !!!! هستند به زبان ساده بیان کند.


سیستم های توضیح دادخ شده همگی براساس دایره ی رنگ بنا شده اند و در شکل زیر شما دایره ی رنگی و کلیه ی امکانات انتخاب رنگ در آن را مشاهده می کنید :

1- Monochromatic :

ساده ترین نوع از سیستم رنگی است ، این را بدانید که رنگ کِرم قهوه ای (رنگ همیشگی مورد استفاده توسط طراحان داخلی ایران!) در این سیستم رنگی قرار می گیرد.


در این سیستم کلیه ی رنگهای موجود در یک خانواده، استفاده می شوند و فقط کافیست رنگ مورد نظر را انتخاب کنید و آنرا با دو رنگ سیاه و سفید مخلوط کنید تا به طیف رنگی مورد نظر برسید.


در دایره ی رنگ سیستم مونوکروم به شکل زیر نشان داده می شود :

از نمونه های سیستم مونوکروم نمونه های زیر را به عنوان مثال آورده ایم :

2- Analogous :

این سیستم از انتخاب سه رنگ متوالی در دایره ی رنگی حاصل می شود که ترکیب آن سبب بوجود آمدن یک هارمونی رنگ زیبا در فضا می شود ولی درنظر داشته باشید انتخاب بیش از پنج رنگ در این سیستم سبب ایجاد شلوغی و آشفتگی در فضا می شود. در این سیستم یک رنگ را به عنوان رنگ کلیدی و اصلی و یک رنگ را به عنوان آکسان در نظر می گیریم و فضا را متناسب با آن چیدمان می کنیم. به حالت دایره ی رنگ در این سیستم توجه کنید :

و در اینجا به ذکر نمونه های اجرا شده از این سیستم رنگ می پردازیم :


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-321.html