معماری موزه شیشه

مترجم: مهرداد نجیب زاده
معمار: آرتور اریکسون
موقعیت بنا: تاکوما، واشنگتن، آمریکا
متراژ پروژه: 7000 متر مربع
سال طراحی و اجرای پروژه: 1996


طرح موزه شیشه اثر آرتور اریکسون، مرکز جهانی هنر معاصر به شمار می رود. مفهوم طراحی موزه شیشه بر اساس المان ها و نشانه های اصلی یکی از عناصر زندگی، یعنی: نور و آتش شکل گرفته است. این عناصر به شکل های مختلف در عرصه های مختلف موزه اعم از استخر، تراس، راه پله بتنی و فرم مخروطی بیرون موزه جای گرفته انداین موزه با 7000 متر مربع مساحت، فضای گسترده ای را به خود اختصاص داده است.

 
اما بخش اعظم الهام پذیری معمار در ساخت این موزه مربوط به کارخانجات چوب صنایع شمال غرب آمریکا بوده که به فرم مخروطی شکل بنا اختصاص داده شده است. یکی از مهم ترین شاخصه های موزه حجم مخروط 27 متری آن می باشد که با زاویه ای کج نسبت به جنوب قرار گرفته و به وسیله صفحات ضد زنگ پوشش داده شده است. فضای مخروط در داخل موزه به عرصه هایی از جمله آمفی تئاتر، نمایشگاه و کارگاه شیشه اختصاص یافته است. فرم مخروطی شکل اولین عنصری است که عموم را به خود جذب می کند.
 
اصلی ترین هدف این موزه معرفی شیشه و منشأ آن در صنعت و هنر می باشد. بر روی بام بنا صفحات شیشه ای با زاویه ای مناسب کنار حوضچه قرار گرفته و مانند یک تیغ شفاف بزرگ رو به آسمان قرار دارد. بازدیدکنندگان می توانند از طریق پارکینگ زیرزمینی که زیر موزه واقع شده و یا به وسیله تراس روی بام که به منطقه تاریخی chihuly Bridge Glass پیوند خورده وارد موزه شوند. یک راه پله مارپیچی بتنی زیر فرم مخروطی موزه قرار دارد که منطقه ای برای ورود به هسته ساختمان می باشد.

تحریریه معماری آرل
منبع: arthurerickson.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3180.html