معماری ویلای پورگان، رتبه اول جایزه معمار 93 در بخش بازسازی

نویسنده: مهرداد نجیب زاده
ویلای پورگان به عنوان طرح برتر در بخش بازسازی، رتبه اول جایزه معمار 93 را کسب کرده است. این پروژه با هدف توسعه و الهام پذیری از شکل و کالبدی جدید توسط محمدرضا قدوسی شکل گرفته تا پیوستگی بین بنا و باغ را به حداکثر برساند. هندسه جدید سقف و فضای داخلی و خارجی دارای رابطه ای ملموس و گرمی می باشد. بازشوهای موجود در نما باعث شده تا فضای باز به بخش عمده ای از فضای بسته نفوذ کند تا بتوان ازاقلیم مناسب در فصول معتدل بهره لازم را برد.
با ایجاد یکپارچگی بین فضاها و ارتباط مستقیم بین آنها این امکان به وجود آمده که توسعه و کیفیت تا طبقه بالا هم ادامه یابد. طبقه دوم به عنوان فضای استراحت، خواب، معاشرت، مطالعه و ... مورد استفاده قرار می گیرد. عرصه بالا که کف آن به صورت یک سطح نمی باشد، شکل جدید و جالبی را برای کاربان به وجود آورده است. این بخش از ویلا به نسبت طبقه پایین دارای نور کمتری است و محیطی دنج و شخصی را به وجود آورده است. این فضا به دلیل وجود شیشه های رنگی که در پنجره تعبیه شده، نور را به صورت متقاطع و شکسته در فضا قرار داده تا عرصه ای متفاوت تر از بخش های دیگر به وجود آید.
متریال به کار رفته از سیمان زبر معمولی است که با یک لایه رنگ سفید پوشانده شده است. رنگ نما از متریال نانوی چرک گریز و روطبت کریز تشکیل شده تا بر خلاف بنای سابق طول عمر بیشتری برخوردار باشد. جزئیات این متریال بر روی بام به نحوی است که نیازی با تعبیه خروجی و آبروی فلزی بر روی بام نمی باشد. یکی از نکته های مهم در این ویلا طراحی پنجره ها می باشد. پنجره ها ارتباط مناسبی بین باغ 915 متری و بنای 145 متری به وجود آورده اند.
تحریریه معماری آرل
منبع: zavarchitect.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-3099.html