سانتیاگو کالاتراوا : سازه های عمران در پس بناهای معماری


تحریریه معماری آرل
سانتیاگو کالاتراوا معمار برجسته، مهندس سازه و مجسمه‌ساز اسپانیایی است. او به عنوان یک طراح نخبه در جهان شهرت کسب کرده است. کالاتراوا در ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۱ میلادی در حومه شهر والنسیا در اسپانیا به دنیا آمد. در همان شهر تحصیلات خود را در مدرسه هنر و معماری به پایان رساند. وی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه پلی تکنیک والنسیا دریافت کرد. سپس تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس به پایان رساند. پس از پایان تحصیلات معماری در ۱۹۷۵ برای تحصیل در رشته سازه وارد موسسه فنی فدرال سوییس در زوریخ شد. در ۱۹۸۱ پس از اتمام تز دکترای رشته مهندسی سازه تحت عنوان چین خوردگی قاب‌های سه بعدی فعالیت‌های معماری و مهندسی خود را آغاز کرد.

برج مخابراتی زیبا و متهورانه مونتویی در شهر بارسلون در اسپانیا ۱۹۹۱ در مقر برگزاری بازی‌های المپیک ۱۹۹۲ باعث جلب توجهی جهانی به این مهندس عمران و آرشیتکت اسپانیایی گردید. فعالیت‌های آغازین کالاتراوا بیشتر بر روی پل‌ها و ایستگاه‌های قطار متمرکز بود. طراحی‌های او جایگاه پروژه‌های عمرانی را به ترازی بالاتر ارتقا داد. پاویون کوادراچی (2001) در موزه هنر میلواکی اولین پروژه او در ایالات متحده بود. طراحی برج پیچنده ۵۴ طبقه در شهر مالمو در سوئد او را به یک طراح تراز اول جهانی تبدیل کرد. در حال حاضر کالاتراوا مشغول طراحی یک ایستگاه قطار در محل برج‌های دوقلوی نیویورک است. از دیگر آثار او میتوان به ایستگاه قطار پرسرعت GTV لیون به پاریس نام برد.

جوایز و عناوین
کالاتراوا عناوین و جوایز بسیاری را کسب کرده است. از این جمله می‌توان به مدال نقره پژوهش و فناوری از پاریس در سال ۱۹۹۰، و جایزه معتبر مدال طلایی را از انجمن مهندسان سازه ۱۹۹۲ نام برد. در سال ۱۹۹۳ موزه هنرهای زیبای نیویورک نمایشگاه بزرگی از آثار او را تحت عنوان سازه و زیبایی برپا کرد. در سال ۱۹۹۸ وی به عضویت انجمن هنر و فرهنگ پاریس انتخاب شد. در سال ۲۰۰۴، مدال طلای موسسه معماران آمریکا AIA به او اهدا شد. وی در سال ۲۰۰۵، جایزه یوجین مک‌درموت از انجمن هنرهای انستیتوی تکنولوژی ماساچوست به وی تعلق گرفت. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز هنری در آمریکا است.


در ادامه به معرفی بعضی از پروژه های وی پرداخته ایم:

1.تاج پوش دفتر پست مرکزی PTT (1983-1985) - لوزان، سوئیس
2.پل فیلیپ (1984-1987) - بارسلونا، اسپانیا
3. طراحی سقف و حال مدرسه Wholen (1983-1988)
4. پل لوسیتانیا (1988-1991)
5. برج مخابراتی مونتویی (1989-1999)


6.غرفه نمایشگاهی کویت (1991-1992)
7.ایستگاه متروی فرودگاه لیون (1989 - 1994)
8. مجموعه ورزشی المپیک آتن (2001-2004)
9.سردر و ایستگاه متروی مرکز تجاری جهانی نیویورک (2013)


10.پل مارگارت هانت نیل (2012)


11. نمایشگاه آثار سانتیاگو کالاتراوا در واتیکان

برای مشاهده این مطلب، اینجا را کلیک کنید.


12.طراحی دانشگاه پلی تکنیک

برای مشاهده کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.


13.مجموعه فرهنگی والنسیا

برای مشاهده کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.


14.برج ترنينگ تورسو Turning Torso


برای مشاهده کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.


15.پل زیرگذر بندر شرقی دوحه

برای مشاهده کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.


تحربربه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-2655.html