طراحی مجتمع مسکونی سفارشی


مترجم: مهرداد نجیب زاده
طرح این مجتمع مسکونی خصوصی در قلب آتن، پایتخت یونان واقع ششده و شامل 11 طبقه می باشد. که 6 طبقه آن روی سطح زمین و 5 طبقه آن زیر زمین قرار دارد. نمای ساختمان احتمالاً یکی از بزرگترین پروژه های طراحی و اجرای نما به وسیله سنگ مرمر می باشد. نمای پروژه از برش 2290 قطعه سنگ مرمر به وسیله دستگاه CNC توسط نظارت یک تیم 30 نفره متشکل از معماران، مهندسان، مدیران پروژه، مجسمه سازان و مهندسان سازه صورت گرفته است.

طراحی تمام فضای داخلی به صورت سفارشی بوده، و توسط برنامه نرم افزاری CAD/CAM (برنامه مربوط به طراحی و برش با دستگاه CNC) صورت گرفته است. در این بین، یکی از برجسته ترین بخش های این مجتمع ورودی آن می باشد که توسط یک سطح اتصال 9 متری از جنس فایبرگلاس ساخته شده که بر روی استخر کم عمق واقع شده است.

اتاق های خواب، نشیمن،پنت هاوس و مبلمان، همگی دارای فرمی مفهومی می باشند. میزهای مرمر با یک ساختار یکپارچه و مفهومی به زمین متصل شده، و متریال آنها با متریال کف از یک نوع سنگ مرمر ساخته شده است. اکثر اشیاء به وسیله دستگاه برش CNC و به صورت سفارشی ساخته شده اند. صرف نظر از هزینه بالای طراحی و اجرای کل پروژه، طرح نهایی دارای خصوصیت و ویژگی جدیدی در ساخت و اجرای یک آپارتمان مسکونی می باشد.

راه پله به صورت برجسته از سالن اصلی گذشته و به وسیله هندسه اسکریپت (هندسه ای که ب اساس یک سناریو از پیش تعیین شده نوشته شده است و در تفسیر تئوریو فلسفی یک کار مفهومی اثر می گذارد.) به پنت هاوس متصل شده است. طراحی پارامتریک ورودی و ارتباطات بین راه پله ها و عرصه های عمومی، تنها از یک ورودی منحنی و در 23 مرحله صورت گرفته است و مانند یک سیر حرکتی در کتابخانه، مرحله به مرحله طراحی شده است.

تحریریه معماری آرل
منبع: archello.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-2616.html