استفاده از خلاقیت های هنری برای حفظ بشریتتحریریه معماری آرل
در سال‌های اخیر کمپین‌های اجتماعی فعال و مستعدی پا به عرصه‌ی وجود گذاشتند که خلاقیت و دستاوردهای ارزشمندشان، حقیقتاً شگفت انگیز بوده و ما را حیرت زده می‌کند. با هم نگاهی خواهیم داشت به بخشی از آگهی‌های تکان دهنده و بی‌نظیری که در حوزه‌های مختلف اجتماعی و از سوی این کمپین‌ها ارائه شده‌اند.

بشر امروز با معضلات مختلفی دست به گریبان است. در واقع از زمانی که جوامع بشری گسترش یافته و مردم از نژادهای مختلف و در کنار هم، عصری جدید را آغاز کردند، مشکلاتی نظیر ناسازگاری‌های فرهنگی و اجتماعی، جنگ، خشونت چه در فاز خانگی چه در نوع خیابانی آن، نادیده گرفتن حقوق زنان، کودک آزاری، فقر و نابودی محیط زیست و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر شروع به خودنمایی کرد. مشکلاتی که خود آغازگر مصائب و دشواری‌های دیگری بودند.

همه‌ی ما می‌دانیم که این مسائل، روزانه و به صورت گسترده‌ای در جوامع ما نمود یافته‌اند. بی‌توجهی به قوانین و نادیده گرفتن حقوق انسانی دیگران، بخش جدایی ناپذیر از زندگی بسیاری شده است. افرادی که به دلیل باورها و اعتقادات قلبی درست یا نادرست خود، جان دیگران را می‌ستانند. این در حالی است که بی‌تفاوتی نسبت به فقر، خشونت، تبعیض نژادی و قومی در بعضی جوامع بیداد می‌کند. حال به موارد ذکر شده، مشکلاتی را که به دلایل مختلفی همچون آلودگی هوا، آب، جنگل زدایی و آسیب به محیط زیست که آینده‌ی حیات بشر روی این سیاره را به شکلی جدی مورد تهدید قرار داده‌اند، اضافه کنید.

ما از این مسائل اطلاع داریم، اما گاهی دوست داریم وانمود کنیم نه چیزی می‌بینیم نه می‌شنویم. این بی‌تفاوتی مشکل و بیماری قرن ماست. مشکلی که اگر در پی رفع آن نباشیم، آینده‌ی چندان درخشانی پیش رو نخواهیم داشت. کمپین‌های مختلفی که در زمینه‌های گوناگون اجتماعی و زیست محیطی فعالند، سعی دارند این نقاب بی‌تفاوتی را از چهره‌ی انسان امروز بردارند و او را با حقیقت عریان دنیای پیرامونش آشنا کنند. حقیقت تلخی که گاه در زیر پوششی خوش آب و رنگ پنهان شده است. در خلق تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، سعی شده تا به شکل نمایشی و فارغ از جملات ادبی و شعارهای توخالی، واقعیت‌ها به تصویر کشیده شوند. واقعیت‌های تلخی که در لایه لایه‌ی جامعه رخنه کرده و جوامع ما را از درون می‌خورند.

1. کودکان


در بخش اول به سراغ کودکان، آسیب‌پذیرترین قشر جامعه می‌رویم. جایی که آگهی‌های اجتماعی سعی در بیان مشکلات و خطراتی دارند که هر روزه این موجودات بی‌گناه را مورد تهدید قرار داده یا آزار می‌دهند.

کودک آزاری، نادیده گرفتن حقوق کودکان، اختلالات رفتاری کودکان و واکنش جامعه به این اختلالات، فقر،کودکان بی‌سرپرست یا بد سرپرست و نیز کودکان درگیر جنگ، از جمله‌ی این موضوعات هستند. متأسفانه ربودن کودکان و سوء استفاده از آنان نیز به تجارتی پرسود تبدیل شده است. رویدادی که با اندکی توجه و مراقبت قابل پیشگیری است. مراقبتی که نه تنها از سوی خانواده، بلکه از سوی تک تک افراد مسئول و دلسوز جامعه مورد انتظار است. به کودکان این قشر آسیب پذیر جامعه، بیش از پیش توجه کنید.

- کودکی که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، دچار احساس انزوا و طرد شدن می‌شود، گویی از نظرها پنهان است.

- برقرای ارتباط با کودکان مبتلا به اوتیسم (در خودماندگی) در صورت نبود توجه و کمک کافی، به مرور سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

- شاید اینجا اتفاق نیفتد، ولی در نقطه‌ای دیگر از این سیاره، کودکانی ناخواسته درگیر جنگ و خشونت هستند.

- در این تصویر یکی از کودکان چیزی را در دست دارد که در کشور آمریکا و برای حفظ سلامت کودکان ممنوع اعلام شده است. حدس بزنید کدام یک؟

- سیر کردن شکمی گرسنه، آنقدرها هم کار سختی نیست.

- وعده‌ی خوراکی که باب میل شما نیست، برای فردی گرسنه که چیزی برای خوردن ندارد، وعده‌ای شاهانه به حساب می‌آید. گرسنگان را با بهترین خوراک‌ها سیر کنید.

-کودکان زیادی در سرتاسر جهان با عوارض و مشکلات سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند.

اگر شما آنها را تغذیه نکنید، چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟

- کودکی با چشمان مادرش، اشاره‌ای ضمنی به خشونت‌های خانگی و تأثیر آن بر روح و روان کودکان

- تبعیض نژادی و تأثیر آن بر آینده‌ی کودکان، رنگ پوست نباید ملاک سرنوشت و آینده‌ی افراد باشد.

- کودکان بی‌پناه و سرگردان نیز نیازمند خانه‌ای امن و مهر و محبت هستند. مهربانی خود را از آنها دریغ نکنید.

- مراقب کودکان باشید، یک لحظه غفلت مساوی است با عمری پشیمانی
زنان و خشونت‌های خانگی


در بعضی جوامع به ویژه جوامع جهان سومی، رفتار و قوانین اجتماعی و حقوقی به گونه‌ای غیر منصفانه زنان را مورد هدف قرار داده است. جایی که خشونت‌های خانگی به سادگی نادیده انگاشته شده و حتی گاهی زنان از ابتدایی‌ترین حقوق خود نیز محروم هستند. نمی‌توان انکار کرد که در جوامع پیشرفته هم شاهد از این دست موارد هستیم، اما دست کم قانون از زنان و حقوق آنها دفاع کرده و راه را بر سوء استفاده‌ی افراد می‌بندد.

باید پذیرفت که زنان بخشی قابل توجه از جمعیت جهان را به خود اختصاص می‌دهند. آنها نیز تمایل دارند همپای مردان در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کرده و به عنوان انسان دارای حقوق و شرایطی مساوی باشند. آنها نیز حق تحصیل دارند، حق انتخاب شغل، حق رأی و...مادرانی که نقشی مهم در آینده‌ی کودکان و به صورت غیر مستقیم در آینده‌ی جامعه دارند. پس به جاست که به آنها نیز نه به عنوان شهروند درجه‌ی دو، بلکه به عنوان نیرویی فعال و هوشمند نگریسته شده و اجازه‌ی ورود به عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی داده شود. از سوی دیگر نهادهای مسئول باید نسبت به جلوگیری از اعمال خشونت‌های خانگی علیه زنان فعال بوده و تا حد امکان از تکرار این ناهنجاری رفتاری جلوگیری کنند. فراموش نکنید کودکان نیز هدف غیر مستقیم همین خشونت هستند. خشونتی که در قالب زخم‌هایی ناپیدا آینده‌ی کودک و جامعه را هدف قرار می‌دهد.

- توجه به تساوی حقوق زن در اجتماع


- به خشونت علیه زنان خاتمه دهیم. بعضی زخم‌ها را نمی‌توان به سادگی پوشاند.

- واقعیتی است تلخ، اما در گوشه و کنار جهان به وفور مشاهده می‌شود. زنی که در محیط خانه‌ی خود احساس امنیت نمی‌کند.خشونت در اجتماع، خشونت در جنگ


خشونت نهفته در دل خانه، بالاخره راهی برای ورود به جامعه نیز می‌یابد. رفتاری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم، احساسات عمومی را به اشکال مختلف خدشه دار کرده و بذر کینه و نفرت می‌کارد. نفرتی که در نهایت ممکن است به جنگ و درگیری ختم شود. چقدر خوب می‌شد اگر ما انسان‌ها بیش از آنکه اسلحه به دست بگیریم، اندکی به درد دل هم گوش بسپاریم، و به جای راه حل خشوت آمیز، دوستانه به اختلافات پایان دهیم.

- گلوله‌ها، سوراخ‌هایی به مراتب بزرگ‌تر از آنچه تصورش را دارید، ایجاد می‌کنند.

- بی‌توجهی به خشونت در جامعه، نادیده گرفتن حقوق بشر است.

- قربانیان خشونت افرادی شبیه به ما هستند.- از هر دست که بدهی، از همان دست خواهی گرفت.- جنگ و باورهای قلبیتصادفات و حوادث رانندگی


سالانه عده‌ی بسیاری جان خود را در حوادث رانندگی از دست می‌دهند، حوادثی که با اندکی تدبیر و توجه به قوانین، به سادگی قابل اجتناب هستند. فراموش نکنیم بستن کمربند ایمنی، اجتناب از رانندگی در حالت خواب آلودگی و صحبت نکردن با تلفن همراه، نه تنها جان ما، بلکه جان دیگر بیگناهانی را که ناخواسته از این حوادث آسیب می‌بینند، نجات می‌دهد. به زندگی خود و دیگران احترام بگذاریم.

- از رانندگی بعد از نوشیدن مشروبات الکلی جداً اجتناب کنید.


- هنگام رانندگی با تلفن صحبت نکنید.

- با دقت رانندگی کنید.

-بستن کمربند ایمنی ضامن سلامت شماست. بی‌جهت عمر خود را کوتاه نکنید.


با سرعت پایین رانندگی کنید.

- فاصله با خودروی جلویی را حفظ کنید و از یک رانندگی بی‌خطر لذت ببرید.

- از رانندگی هنگام خواب آلودگی جداً پرهیز کنید.

عبور کودکان از عرض خیابان آنقدر خطرناک نخواهد بود، اگر به چراغ‌های هشدار توجه کنید.
تحریریه معماری آرل
مترجم: مریم اصلانی (تحریریه زومیت)
مبنع: زومیت، DIGITALSYNAPSIS


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-2530.html