طراحی ویلای صلیبی با کنسولی عظیم

 
مترجم: مهرداد نجیب زاده
معمار: Clavel Arquitectos
موقعیت بنا: مورسیا،اسپانیا
متراژ بنا: 232 متر مربع
سال اجرا: 2013
طرح این ویلای جالب و دیدنی، بالاتر از مناطق مسکونی مورسیا واقع شده است. این ویلا رو به مناظر بی نظیر و کوه های مجاور سیرا دلا پیلا (Sierra de la pila) قرار دارد که محل مناسبی برای ساخت یک ویلای تفریحی است. سایت پروژه به علت قرارگیری در یک اقلیم مناسب و همچنین رشد اقتصادی در این منطقه، دارای آینده روشنی است. به همین دلیل این منطقه از اسپانیا دارای اهمیت بخصوصی است. در شرایطی که کشور اسپانیا به دلیل رکود اقتصادی شدید، در اکثر مناطق از این امتیاز بهره نمی برد. البته طرح موجود چنین منطقه ای می بایست دارای رویکرد خاصی باشد. به عنوان مثال راه اندازی این طرح توسط یک عملیات هندسی و سازه ای به وجود آمده است.
فرم فوقانی به یک چرخش جسورانه در یک مقیاس به نست بزرگ، زیبایی بصری و کانسپت جالبی از صلیب را به نمایش گذاشته است. حجم مستطیلی به طول 20 و قطر 5 متر با یک چرخش 35 درجه ای، جلوه ای زیبا و استثنایی از این ویلا به نمایش گذاشته است.همچنین یک سمت این حجم به طول 10 متر کنسول شده است. این کنسول فقط در جهت زیبایی مفهومی نبوده، و برای ایجاد سایه در ضلع جنوب ساختمان و استخر را ایجاد کرده است.
قدرت بیانی این پیکربندی با تفاوت های ظریفی بین دو کالبد تعریف شده است. با توجه به جهت گیری دهانه هر سطح، حجم آرماتور ها در هر لبه کرو شده اند تا تنش بیشتری را در عین انعطاف پذیری پشتیبانی کند. این اقدام باعث کاهش تماش بین دو سطح و انباشته شدن مصالح می گردد تا شکل هندسی بنا تقویت شود. تماس کالبد زیرین به وسیله مکانیزم چرخش حل شده است. به همین دلیل یک سوم حجم استخر نسبت به قرارگیری پوسته اصلی نسبت به باغ و زمین اصلی چرخیده است.


تحریریه معماری آرل
منبع: Archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-2475.html