منتخبی از بهترین تصاویر خبرگزاری رویترز در طول سی سال گذشتهنویسنده: مریم اصلانی (زومیت)
درست سی سال پیش بود که رویترز سرویس تصویری خود را تأسیس کرد، سرویسی که نقشی کلیدی، در اشاعه و نمایش تأثیر قدرتمند عکاسی خبری یا همان فوتوژورنالیسم (Photojournalism) در گوشه و کنار جهان داشت. در بزرگداشت سالگرد این رویداد، این خبرگزاری شماری از بهترین تصاویری که در طول این مدت گرفته شده‌اند را از آرشیو خود انتخاب و منتشر کرده است، تصاویری که دید ما را به جهان اطراف تغییر دادند.

رسانه‌های امروزی نقشی مهم در اطلاع رسانی و آگاه نمودن جوامع از وقایع خوشایند یا ناگوار جهان امروز دارند. رسالتی حیاتی و در خور احترام که فراموش نشدنی بوده و بعضاً قربانیانی نیز می‌دهد. تصاویری که در ادامه به تماشای آنها خواهیم نشست، گوشه‌ای از حوادثی که در طول این سی سال بر جهان ما گذشته را بی پرده وعریان به تصویر کشیده‌اند. تصاویری که غم و اندوه عده‌ای و شادی عده‌ای دیگر را در چهار گوشه‌ی این عالم، به نمایش گذارده‌اند.

در ادامه 30 تصویر مهم این دوران سی ساله را آماده کرده و از شما دعوت می‌کنیم همراه با ما به تماشای آنها بنشینید.


تصویری متأثر کننده از پناهجویان کُرد که به دنبال گرفتن قرصی نان حین توزیع کمک‌های انسانی در مرز ترکیه و عراق هستند.

عکاس: یانیس بِهارکیس- تاریخ: 5 آوریل 199تصویری به یادماندنی از دوران انقلاب مصر، یکی از تحصن کنندگان با لپ تاپ خود، تصویر جشن و پایکوبی مردم در میدان التحریر قاهره را به دیگران نشان می‌دهد. جشنی که به دنبال کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت برپا شده بود.

عکاس: دیلن مارتینز(Dylan Martinez)- تاریخ: 11 فوریه 2011مهاجری که خود را به سواحل جزایر قناری رسانده و اکنون خسته از سفر خود را روی زمین می‌کشد.

عکاس: خوآن مدینا (Juan Medina)- تاریخ: 5 می 2006مأمور پلیس روس که در حال حمل کودکی نجات یافته از حادثه‌ی تیراندازی سنگین زن و مردی نقاب دار به مدرسه‌ای در شهر "Beslan" واقع در اوستیای شمالی است.

عکاس: ویکتور کوروتایف (Victor Korotayev)- تاریخ: 2 سپتامبر 2004آتش گرفتن ماشین مسابقه‌ی فرمول یک "Jos Verstapen" راننده‌ی هلندی در مسابقه‌ی اتومبیل‌رانی بین‌المللی هوکِن‌هایم آلمان (Hockenheim). این اتفاق درست حین سوخت‌گیری مجدد رخ داده و ماشین و سرنشین آن را طعمه‌ی حریق کرد.

عکاس: یوآخیم هرمن (Joachim Herrmann)- تاریخ: 31 جولای 1994در این تصویر گروهبان ویلیام اولاس بی (William Olas bee) از واحد بیست و چهارم نیروی دریایی آمریکا، از تیراندازی مرگ آفرین نجات می‌یابد. در این تصویر او و دیگر همقطارانش را در حال مقابله با پیکارجویان طالبان در منطقه‌ی گرمسیر (Garmser)در ولایت هِلمند افغانستان مشاهده می‌کنید.

عکاس: گوران توماسوویچ- تاریخ: 18 می 2008تیم نجات و امداد رسانان در حال حمل مجروحان و کشته شدگان حادثه‌ی مرگبار یازده سپتامبر. در اینجا پدر میکال جاج (Michal Judge) از یکی از ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک به بیرون حمل می‌شود.

عکاس: شانون اِستپلتون (Shanon Stapleton)- تاریخ: 11 سپتامبر 2001مردی آلبانیایی تبار در حال حمل کودکی به سمت هلیکوپتر CH53 Super نیروی دریایی آمریکا در ساحل گولام (Golame) در نزدیکی بندر دورِس (Durres).
عکاس: یانیس بهارکیس (Yannis Beharkis)- تاریخ: 16 مارچ 2007آتش نشانان در تلاش برای خارج کردن بشکه‌های سوخت از اَل- احمدیه (Al-Ahmadi) در کشور کویت، جایی که نیروهای صدام حسین پس از به آتش کشیدن چاه‌های نفت آن اقدام به عقب نشینی کردند.

عکاس: راسل بویز(Rusell Boyce)- تاریخ: 30 مارچ 1991مادری زجردیده و گریان که نمی‌تواند دختر چهار ساله و شوهرش را در میان آوارهای حاصل از زلزله در شهر بیچوان (Bichuan)، استان سیچوان (Sichuan) چین پیدا کند.

عکاس: جیسِن لی (Jason Lee)- تاریخ: 17 می 2008در این تصویر یکی از مأمورین پلیس استانبول را در حالی مشاهده می‌کنید که قصد دارد با پاشیدن گاز اشک آور به صورت معترضان، آنها را وادار به عقب نشینی کند. معترضانی که در اعتراض به سیاست‌های رجب طیب اردوغان، در میدان تقسیم (Taksim) تجمع کرده بودند.

عکاس: عثمان اورسال (Osman Orsal)- تاریخ: 28 می 2013کارمندانی که در مقابل در سالن گردهمایی دفاتر برادران لمن (Lehman Brothers Office) تجمع کرده‌اند. این شرکت در منطقه‌ی تجاری لندن "Canary Wharf" واقع شده است.

عکاس: کوین کومبز(Kevin Coombs)- تاریخ: 11 سپتامبر 2008مردی که جسد یکی از نزدیکان خود را که در حادثه‌ی بمباران کشته شد، در آغوش گرفته و به سوگواری مشغول است. این حادثه در شهر گوری "Gori" در کشور گرجستان روی داد.

عکاس: گلب گارانیچ (Gleb Garanich)- تاریخ: 9 آگست 2008مردی که به سختی خود را روی سقف اتومبیلی در حال غرق حفظ کرده است. این تصویر لحظاتی قبل از آنکه این مرد توسط گارد ساحلی ایالات متحده نجات داده شود، گرفته شد. در آن زمان و به دنبال طوفان کاترینا، سیلابی شدید ایالت لوئیزیانا را درگیر خود کرد.

عکاس: رابرت گالبریت (Robert Galbraith)- تاریخ: 2 سپتامبر 2005عکسی تکان دهنده از لحظه‌ی کشته شدن کِنجی ناگای (Kenji Nagai) عکاس و خبرنگار ژاپنی که در پی آتش گشودن مأموران پلیس و ارتش برمه به روی تظاهرکنندگان در شهر یانگون (Yangon) رخ داد. کنجی یک از عکاسان خبری پرکار بود که غالباً در مناطق خطرناک حضور یافته و به کار خود می‌پرداخت. در زمان وقوع حادثه او برای پوشش خبری اعتراضات گسترده‌ی این کشور در منطقه حضور داشت.

عکاس: اِدریس لطیف- تاریخ: 27 سپتامبر 2007بلایای طبیعی همواره انسان و دستاوردهای او را به چالش می‌طلبند. در این تصویر قربانیان سیلاب شدید پاکستان را در حالی مشاهده می‌کنید که برای بالا کشیدن از هلیکوپتر ارتش که مشغول توزیع غذا در مناطق سیل‌زده است، با یکدیگر رقابت می‌کنند. این سیل در منطقه‌ی مظفرگار(Mozaffargarh) در ایالت پنجاب پاکستان روی داد.

عکاس: اِدریس لطیف (Adrees Latif)- تاریخ: 7 آگست 2010در این عکس، تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، کرک دالریمپل (Kirk Dalrymple) در حال تماشای پایین کشیدن مجمسه‌ی صدام حسین رئیس جمهور عراق، در مرکز شهر بغداد است.

عکاس: گوران توماسِویچ (Goran Tomasevic)- تاریخ: 9 آوریل 2003برافراشته شدن پرچم ملّی کشور چین در جریان مراسم افتتاحیه‌ی بازی‌های المپیک 2008 پکن در استادیوم ملّی این کشور

عکاس: جِری لَمپن (Jerry Lampen)- تاریخ: 8 آگست 2008مردی در حال پاک کردن دوده و بخار از صورتش، دوده‌ای که از انفجار خط لوله‌ی گاز در نزدیکی شهر لاگوس (Lagos)، مرکز تجاری کشور نیجریه ایجاد شده بود.

عکاس: آکینتونده آکینلای(Akintunde Akineleye)- تاریخ: 26 دسامبر 2006نلسون ماندلا، قهرمان جنبش مبارزه با آپارتاید در همراهی با همسرش وینی در حال قدم زدن در محوطه‌ی زندان ویکتور وستر (Victor Verster) که در نزدیکی شهر کیپ تاون (Cape Town) واقع شده است. جایی که 27 سال از زندگی خود را به حکم دولت نژادپرست آفریقای جنوبی، در آن سپری کرد.

عکاس: اولی میچل (Ulli Michel)- تاریخ: 11 فوریه 1990باز هم بلایای طبیعی و باز هم رنج و درد بازماندگان، در این تصویر زنی هندی را مشاهده می‌کنید که در غم از دست دادن عزیزان خود در سونامی مرگباری که در شهر کودالور (Cuddalore) در نزدیکی شهر مَدرَس در جنوب کشور هند روی داد، به سوگواری مشغول است.

عکاس: آرکو داتا (Arko Datta)- تاریخ: 28 دسامبر 2004تصویری دیگر از درگیری‌های اسرائیل و فلسطین، در اینجا فلسطینی‌ها در تلاش برای فرار از آتش شدید سربازان اسرائیلی، به دنبال جان پناه می‌گردند. این تصویر در جریان درگیری‌های بین این دو در جنوب نوار غزه و در شهر خان یونس گرفته شده است.

عکاس: رینهارد کروز (Reinhard Krause)- تاریخ: 20 اکتبر 2000قاره‌ی سیاه همواره شاهد گرسنگی کودکانی است که انگار از وجودشان تنها چشمانی منتظر باقی مانده است و رنج مادرانی که بی‌صدا در غم آنها اشک می‌ریزند. این تصویر نیز یکی از هزاران چشم انداز درد و رنج این ساکنان محنت زده است. انگشتان آلاسا گالیسو (Allassa Galisou)،کودک یک ساله‌ی مبتلا به سوءتغذیه روی لب‌های مادرش فاتو اُسینی (Fatou Ousseini) قرار گرفته است، تصویری به یادماندنی که در یکی از کلینیک‌های اورژانسی تغذیه در شهر تاهوا (Tahoua) در شمال غربی کشور نیجریه گرفته شده است.

عکاس: فینبار اورایلی( Finbarr O Reilly )- تاریخ: اول اگِست 2005تصویری که یکی دیگر از رویدادهای مهم جهان، یعنی سقوط دیوار برلین را به نمایش گذارده است. در این تصویر معترضان را در حالی می‌بینید که مشغول تخریب دیوار در نزدیکی دروازه‌ی بِرندنبرگ (Brandenburg)، شهر برلین هستند. این در حالی است که نگهبانان محافظ، تنها به تماشای آنها نشسته‌اند.

عکاس: دیوید براشلی(David Brauchli)- تاریخ: 11 نوامبر 1989مرد تانکی که معرف حضورتان هست. این تصویر که در میدان تیان آنمن در شهر پکن برداشته شده است، مردی را نشان می‌دهد که یکّه و تنها در مقابل ستونی از تانک‌های ارتش چین قد علم کرده است.

عکاس: آرتور سانگ (Arthur Tsang)- تاریخ: 5 ژوئن 1989در روز یکشنبه، 24 آوریل 1993، ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA)، منطقه‌ی بیشاپزگیت(Bishopsgate)، یکی از مهم‌ترین قطب‌های تجاری شهر لندن را هدف بمب‌گذاری خود قرار داد. در این حادثه یک تن کشته و 44 تن دیگر مجروح شدند. به علاوه معادل 350 میلیون پوند نیز به ساختمان‌های واقع در همان حوالی خسارت وارد شد.

عکاس: آندره کامارا (Andre Camara)- تاریخ: 24 آوریل 1993این عکس مأموران حفاظتی را در حال بررسی علائم آلودگی به رادیواکتیو در کودکانی نشان می‌دهد که از مناطق همجوار با نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی که در استان فوکوشیما واقع شده بود، تخلیه شده‌اند. این نیروگاه در پی سونامی دچار آسیب دیدگی شدیدی شد.

عکاس: کیم کیونگ هون (Kim Kyung-Hoon)- تاریخ: 13 مارچ 2013این تصویر که در شهر پیونگ یانگ، پایتخت کره‌ی شمالی گرفته شده است، ساختمانی را نشان می‌دهد که با تصویری از رهبر این کشور کیم ایل- سونگ (Kim ll- Sung) تزئین شده است.

عکاس: دمیر ساگول (Damir Sagolj)- تاریخ : 5 اکتبر 2011تحریریه معماری آرل
نویسنده: مریم اصلانی (تحریریه زومیت)
منبع: زومیت، PETAPIXEL

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-2301.html