ساخت یک خودرو توسط یک معمار ، نه یک مهندس


فیسکر کارما
آقای فیسکر صاحب کمپانی فیسکر که یک دو رگه ی انگلیسی -دانمارکی است همیشه می گفت باید خودرویی ساخته شود که یک خودروی واقعی باشد. یعنی بتواند با بنز و ب ام و رقابت کند و با محیط زیست سازگار باشد. حتما هم باید در کالیفورنیا تولید شود.به نظر می رسد هنریک فیسکر تا کنون موفق بوده و به آرزوی خود رسیده است.این خودرو با یک بار شارژ برقی قادر به توان 50 مایل است وبا یک بار سوخت گیری می تواند 250 مایل دیگر را طی کند. در مجموع برای این خودروی هیبرید شعاع حرکتی 300 مایل است.

برای این خودرو یک موتور 4 سیلندر 2000 سی سی ساخت G.M با دو توربوشارژر و یک پک باطری لیتیومی یونی در مجموع 402 اسب بخار را به دیفرانسیل ها منتقل می کند.تقسیم وزن در کارما 47 به 53 درصداست که با مجموع 402 اسب بخار و گیربکس اتوماتیک یکسره با یک دنده شتاب صفر تا 97 کیلومتر برای کارما 5.9 ثانیه بدست می آید. حداکثر سرعت این خودرو هم 125 مایل معادل 175 کیلومتر است که برای یک خودرو هیبرید ارقام قابل قبولی است.
در هر صورت کارما را می توان یک خودروی لوکس ، زیبا و سازگار با محیط زیست دانست که با قیمت 96 هزار دلار می تواند یک انتخاب عالی برای افراد عاشق محیط زیست باشد. به هر حال اکنون می توانیم بگوییم این خودرو شاهکار جدید آقای فیسکر پس از طراحی ب ام و z8 و استون مارتین DB9 و VANTAGE است که آقای فیسکر را به آرزو های خود رسانده است.البته به زودی قرار است مدل روباز فیسکر کارما با دو در هم تولید شود.

تفاوت فیسکر با دیگر خودروهای شارژی که در زیر همه این خودروها تعداد بسیاری باطری وجود دارد اما در کارما پس از اتمام شارژ میتوانید یک موتور 2000 سی سی را فعال میکند،اما بر خلاف تویوتا پریوس موتور به چرخ ها متصل نیست و به وسیله یک ژنراتور باعث شارژ باطری ها میشود و میتوانید 100 کیلومتر بیشتر رانندگی کنید تا به ایستگاه شارژ برسید.
از دیگر آپشن های دیگر این خودرو داشتن سقف با پنل خورشیدی(sun roof ) است که میتواند باعث شارژ بیشتر موتور و گجت های خودرو شود.

کارمای هابریدی به ایکو شیک که معرف مواد به کار روند مورد پسند جامعه میباشد.به عنوان مثال درخشندگی رنگ متالیک ماشین از مواد بازیافتی شیشه ها تهیه شده،چوب به کار رفته از درختان سوخته جنگل ها و طوفان ها،و حتی شیشه ها و پنل های فرمانی داخلی از فسیل برگهای افتاده از درختان تهیه شده اند.
قیمت این خودرو 86 هزار پوند (344 میلیون تومان) است که باید گفت برای یک خودروی سبز بسیار گران قیمت است.
با تمام این تعریفات فیسکر یک خوروی زیبا،راحت،با کنترل رانندکی فوق العاده و کانسپت عالی است.

نویسنده : نجیب زاده

شرکت فیسکر برای مدل سال 2013 خودروی فیسکر اتلانتیک را ارائه خواهد کرد .
لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-225.html