ویلای پایدار آفتابی کانیون

مترجم: مهرداد نجیب زاده

معمار: THA Architecture
موقعیت بنا: گراند کانیون، آمریکا
متراژ: 2200 متر مربع
سال اجرا: 2013
طرح ویلای کانیون (Canyon) در سال 2010 برای این منطقه طراحیشده بود. اما به دلیل آتش سوزی این پروژه نیمه کاره ماند تا اینکه در سال 2013 با تغییرات کم نسبت به طرح قبلی دوباره سازی شد. به علت استقبال عموم از منطقه کانیون و زیبایی های طبیعی این منطقه، مالکان تصمیم به ساخت و احیای این پروژه نیمه کاره کردند.قرار گرفتن سایت این پروژه بر روی شیب جذابیت پروژه را زیاد کده و چالش را برای طراحان دوچندان کرده است.
 

پس از یک دوره آزمایش فشرده از خاک سایت به این نتیجه رسیدند که زمان مناسب برای ساخت پروژه فرا رسیده است.بعد از نیمه کاره ماندن پروژه تمام منطقه حفاری، تجهیزات ساختمانی و برخی ماشین آلات سبک به حال خود رها شده بودند. به علت خاک آتشفشانی منطق، می بایست تمام تمهیدات لازم برای دوباره سازی این پروژه صورت می گرفته است.
جهت همپوشانی لازم این ویلا نسبت به منطقه از سنگ گرانیت، همرنگ با بافت منطقه الهام گرفته شده است و زیبایی ن به وسیله خلق چند حجم ساده صورت گرفته شده. طراحی یک کنسول ساده زاویه دار از خصوصیت های حجمی این پروژه به شمار می رود و به خوبی توانسته دو بخش را برای دریافت بهترین نور طبیعی پشتیبانی کند. فرم معلق بنا توسط یک سری ستون بلند و باریک محار شده است. همچنین تعبیه یک دیوار برشی ساده در بخش جنوبی باعث شده اجرا بر روی شیب سایت راحت تر شود و به زیبایی پروژه بیافزاید.
 
اکثر جداره جنوبی توسط پنجره های سرتاسری پوشش داده شده تا به بهترین طریق ممکن نور طبیعی و شرایط اقلیمی را برای محیط داخلی فراهم کند. گرمایش مجموعه به وسیله یک پمپ پیشرفته صورت گرفته است.به طوری که ایم پمپ در یک گودال در بخش زیرین سایت واقع شده است و انرژی گرمای موجود در این منطقه را جذب می کند. حجم عظیم این انرژی و گرمایش به خاطر جنس و نوع خاک این کوهستان می باشد که از گرانیت تشکیل شده است. همچنین بستر زیزین این ویلا و پمپ ها به وسیله سیمان جذب انرژی حرارتی مسلح شده تا کمترین حد ممکن از انرژی از بین برود.
متریال ها با برنامه ای جامع و به دلیل اقتصادی بودن در طول زمان انتخاب شده اند. متیال های بیرونی ویلا مقرون به صره و بادوام می باشند. نمای ویلا به وسیله ورق های فلزی زنگ زده از پروژه قبلی کار شده است تا هزینه مواد جدید جبران شود.اسکلت فلزی مجموعه از همان ستون های IPE قبلی مجموعه کار شده است.برای بدست آمدن مقاومت کلی این ستون ها از مواد پوشاننده و رنگ جهت مقاوت اولیه آنها استفاده شده است. داخل مجموعه به وسیله چوب صنوبر روشن تزئین شده تا با طبیعت و سایت منطقه همخوانی داشته باشد.
   
 

 

تحریریه معماری آرل
منبع: Archdaily.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1906.html