طراحی شهر مصدر،اولین شهر پاکیزه دنیا با عنصر معماری پایدار


شهر مصدر به عنوان پايدارترين شهر جهان که ساخت آن از سال 2007 در پايتخت امارات متحده عربي آغاز شده به زودي به الگويي براي توسعه پايدار شهرهاي جهان مبدل خواهد شد. با گسترش ايده توسعه پايدار در بخش‌هاي مختلف معماران و شهرسازان نيز به دنبال طرح‌هاي نويني بوده و هستند كه از آن طريق بتوانند در مسير توسعه پايدار شهرها و سكونتگاه‌هاي شهري گام بردارند. توسعه پايدار شهري به معناي فراهم آوردن شرايطي است كه شهرنشينان امروز و فردا بتوانند درون آن در كمال آرامش و امنيت زندگي كنند و ضمن تندرستي، از رفاهي نسبي بهره‌مند گردند.امارات متحده عربي از جمله كشورهايي است كه با سرلوحه قرار دادن توسعه پايدار و اختصاص منابع مالي عظيم سعي در حركت دراين مسير داشته است. در اين بين مي‌توان به طرح پروژه اي كاملا متفاوت با نام «شهر مصدر» به عنوان نمونه اي از اين تلاش‌ها و يكي از مهمترين دستاورد‌هاي معماري و شهرسازي نوين نام برد. شهر مصدر كه توسط معمار مشهور انگليسي نورمن فاستر طراحي شده است، اولين شهر پاكيزه دنياست كه كاملا سازگار با محيط زيست بوده و به نام «شهر پايدار، بدون كربن، بدون آلودگي» ناميده شده است.

آنتوني مالوز که فارغ‌التحصيل مرکز تحقيقات بين‌المللي ابوظبي است از نخستين روزهاي راه‌اندازي پروژه «شهر مصدر» با موسسه علمي مصدر همکاري کرده است. مالوز که در حال حاضر مديريت پروژه شهر مصدر را به عهده دارد مي‌گويد:«کار ما تمرکز بر تصوير بزرگ اين شهر است تا در عين حال بتوانيم در هر بخش به نتيجه اي مجزا که قابل اندازه‌گيري نيز است برسيم. زماني که طرح جامع اصلي شهر مصدر در سال 2007 به بهره‌برداري رسيد تصوير اولين خودکفايي، کربن صفر( شهر فاقد کربن)، زباله صفر (شهر فاقد زباله و آلودگی) شهري از يک بيابان در حال پيشرفت توجه جهانيان را به خود جلب کرد.

شهر شش ميليون مترمربعي مصدر در 17 کيلومتري ابوظبي، پايتخت پر گرد و غبار امارات متحده عربي، شهري که به ساختمان‌هاي سر به فلک‌کشيده، خيابان‌هاي پهن و رفت و آمد بي‌امان اتومبيل‌هاي آن شهره است قرار گرفته است. مؤسسه علمي مصدر جايي است که در آن روياي ساخت شهر «صفر کربن» متولد شد، شهري که قرار است در آينده‌اي نه چندان دور حدود 40 هزار نفر را در خود جاي دهد، انرژي‌هاي تجديدپذير تنها منبع انرژي‌هاي مصرفي آن باشد، به جاي خودروهاي معمولي از محفظه‌‌هاي خودکار حمل‌و‌نقل که برخي آنها را «آسانسورهاي افقي» مي‌نامند استفاده شود و هدررفت آب و همچنين آب مصرفي به حداقل ممکن برسد.در اين مؤسسه در حال حاضر 120 دانشجوي منتخب از مؤسسات مختلف دنيا به سر مي‌برند. مؤسسه مصدر در زمينه علوم و فناوري‌هاي زيست ‌پايدار فعاليت مي‌کند. تحقيقات در زمينه‌هاي توليد و ذخيره انرژي زيست ‌پايدار، توزيع و استفاده پربازده از انرژي، محيط زيست و شرايط اقليمي و توسعه پايدار از جمله تحقيقات اين مؤسسه خواهد بود.

منبع: Foster + Partners

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1862.html