طراحی آسمانخراش سانفرانسیسکومترجم:مهرداد نجیب زاده

معمار: Studio Gang Architects
موقعیت بنا: سانفرانسیسکو، آمریکا
سال طراحی: 2014
شب گذشته گروه معماری studio Gang Architects اولین طرح آسمانخراش خود را که در شهر سانفرانسیسکو واقع شده ارائه کردند. یک برج با 400 فوت ارتفاع که دارای حجم پیچشی و فضاهای مجزا با عرصه های مختلف می باشد. طرح اصلی این برج با الهام پذیری از ساختمان های قدیمی محل 450 خیابان شاتر و نحوه پیچشی آنها شکل گرفته است. با توجه به نظریه طراحان این برج، آنها زیبایی طراحی یک برج را در نحوه تغییر و تحول تدریجی ارتفاع دانسته و این حجم را بر اساس همین نظریه شکل داده اند. این طرح صرفاً یک اکستروژن از پایین به بالا نیست. بلکه از ترکیبی موجدار در نمای اصلی بهره گرفته که این پیچش عرصه ها و فضاها را دستخوش تغییر کرده است.
ارتفاع این ساختمان در حدود 400 فوت می باشد، در حالی که مقررات منطقه ای و شهرسازی سانفرانسیسکو، اتفاع ساختمان های بلند را تا 300 فوت محدود کرده است. برای بدست آوردن تأییدیه جهت مرتفع کردن این طرح، نیاز به نظرسنجی از هییئت داوران و مسئولان شهری بوده است.خوشبختانه کمیسیون مشورتی شهروندان نسبت به ساختن این طرح با ارتفاع 300 و 400 متری نظر مثبت داده است.
با توجه به این که گروه طراحی، سنگ سفید را به عنوان متریال نما در طرح های خود انتخاب کرده، هنوز تاییدیه نهایی را برای ساخت با چنین مصالحی کسب نکرده است.با توجه به اختلاف نظرهای موجود، به کارگیری یک رنگ تیره تر در نما و استفاده از نورهای وسیع در نمای اصلی جهت بهبود و کنترل انعکاس نما در چنین اقلیمی، از راه حل های بسیار مناسب می باشد.

منبع: Archdaily.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1833.html