طراح ارائه شده برای بزرگترین ترمینال فرودگاهی جهان
مترجم: حامد رضایی
سه گروه معماری از کشورهای مختلف با یکدیگر ترکیب شده اند و طرح خود را برای ساختمان ترمینال فرودگاه استانبول ارائه داده اند. این فرودگاه قرار است برای سال 2019 بهره برداری و مشغول کار شود. از نظر موقعیت جغرافیایی، این فرودگاه در فاصله ی 35 کیلومتری شهر استانبول در حاشیه ی دریای سیاه قرار دارد. این سه گروه معماری، گروه های grimshaw architects، haptic architects، nordic office of architecture، هستند. مساحت کف این فرودگاه بالغ بر میلیون متر مربع است.
پیش بینی های اولیه، حاکی از این است که فاز اول این فرودگاه در سال 2019 افتتاح و به 90 ملیون مسافر در سال سرویس ارائه دهد. پس از بهر برداری کامل از فرودگاه، 150 ملیون مسافر از خدمات این فرودگاه، سالانه، استفاده خواهند کرد. این فرودگاه بزرگ از 6 باند برای پرواز ها استفاده خواهد کرد.
با وجود وسعت این فرودگاه، برای جابجایی نیروی انسانی در فرودگاه و کنترل ترافیک، یک میدان بزرگ در نظر گرفته شده است که خطوط حمل و نقل مختلف یه این میدان منتهی خواهند شد.سازه ی سقف گنبدی شکل این ساختمان، به نحوی طراحی شده است که به رفت و آمد مسافران کمک می کند و در جهت یابی و پیدا کردن مسیر نیز بسیار کاراست.
اندرو توماس از گروه معماری grimshaw اظهار داشته است: این کنسرسیوم که متشکل از سه گروه است، از این که طراحی و اجرای این فرودگاه را بر عهده دارد بسیار خوشحال است و از مسئولین شهر استانبول که برای این پروژه ی بزرگ به این کنسرسیوم اعتماد کرده است کمال سپاسگذاری را دارد. وی همچنین گفته است که این کنسرسیوم، این فرودگاه را به نحوی خواهد ساخت که منزلت شهر استانبول نزد جهانیان حفظ گردد.تحریریه معماری آرل
منبع: DesignBoom

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1586.html