آکواریوم بین المللی دانمارک (Blue Planet)آکواریوم سیاره آبی دانمارک، با طرح دوار و ارگانیک خود به عنوان مدرن ترین، بزرگ ترین و منحصربه فرد ترین آکواریوم شمال اروپا به شمار می رود. این آکواریوم 450 گونه مختلف از ماهی ها و آبزیان می باشد که شامل: کوسه ها، شیر دریایی، تمساح کوچک و دیگر جانداران دریایی می باشد. نمای این مجموعه با آلومینیوم پوشش داده شده تا هم در برابر شرایط اقلیمی از مقاومت لازم برخوردار باشد و هم با فرم ارگانیک ساختمان منطبق باشد. آکواریوم سیاره آبی (Blue Planet) در جزیره Amager نزدیک به فرودگاه کپنهاگ واقع شده است.

یکی از ویژگی های این مجموعه نمای پنجم آن می باشد.از کانسپت های فرم این مجموعه این است که زمانی هواپیماها از بالای این مجموعه رد می شوند، این مجموعه از دید پرنده (Bird View) مانند یک گرداب به نظر می رسد. اما از زمین شکل ساختمان مانند حجمی دوار است که درون یک استخر شناور است. تمام این ویژگی ها در شرایطی است که از داخل شکلی کاملاً متفاوت و تجربه ای دیگر به بازدید کننده القا می کند.


این آکواریوم توسط استودیو طراحی دانمارکی 3XN طراحی شده است. هرفورت نیلسن مدیر پروژه سیاره آبی اظهار داشته : ما میخواستیم طرح موجود به یک مرحله از کلیت تجربه فردی برسد. یکی از اصلی ترین هدف های شکل گرفتن حجم این مجموعه به این صورت بوده که ایجاد حس پرماجرا و تحرک را با الهام از پدیده های طبیعی در بیننده به وجود آورد. این ساختمان با 9 طبقه نیازمند انرژی زیادی است. به همین منظور مهندسان با ابداع راه حل های قابل ملاحظه به کاهش میزان مصرف انرژی در این ساختمان پرداخته اند.به عنوان مثال: آنها با استفاده از آب دریا در فرایند خنک کردن ساختمان، دمای موجود را کاهش داده و در حدود 80 درصد از مصرف برق را کاهش دادند. این در شرایطی است که آب شیرین برای مصارف دیگر این مجوعه به وسیله تانک های آب شیرین برای ذخیره آب باران در خارج از این مجموعه قرار گرفته اند. علاوه بر این، این ساختمان به یک استاندارد بین المللی بالا در استفاده از عایق های مجهز و استفاده از شیشه های کم مصرف (شیشه هایی که به صورت هوشمند عمل میکنند و در شرایط جوی متفاوت می توانند با جذب نور خورشید و یا عبور نور خورشید از خود، نور داخل را تأمین کرده و حتی بخشی از انرژی را برای مصارف روزانه تأمین کند( (Low Energy Glazing) تجهیز شده است.

تحریریه گروه معماری آرل
منبع: Denmark.dk و cntraveler.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1545.html