طراحی دهکده المپیک زمستانی سوچیبیست و دومین دوره بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی روسیه برگزار خواهد شد. اصلی‌ترین استادیوم این بازی‌ها که جشن‌های افتتاحیه و اختتامیه در آن اجرا می‌شود، استادیوم "فیشت" است که هزینه زیادی برای ساخت آن شده است. استادیوم المپیک فیشت در پارک المپیک سوچی ساخته شده و به اسم کوه فیشت نامگذاری شده است. این استادیوم در فاصله کوتاهی از دهکده المپیک قرار خواهد گرفت و 40 هزار نفر را در خود جای خواهد داد.

 
طرح این استادیوم شبیه به یک صدف است که یادآور گالری هنر فابرگه (Faberge) است و یک محیط ساحلی زمستانی را برای جشن‌های افتتاحیه و اختتامیه المپیک زمستانی 2014 و پارالمپیک به تصویر می‌کشد. دیوارها و سقف این استادیوم شیشه‌ای است و طوری طراحی شده تا نور منعکس شده از سطح دریا را باز می‌تاباند. سمت شمال و جنوب این استادیوم طوری باز می‌شود که باعث می‌شود منظره‌ای از کوه‌های کراسنایا پولیانا در شمال و دریای سیاه در جنوب دیده شود.

این استادیوم توسط شرکت معماری populous طراحی شده و طرح نهایی آن در سال 2009 مشخص شده است. ساخت این استادیوم 603.5 میلیون دلار هزینه داشته است. بعد از بازی‌های المپیک این استادیوم مرکز تمرین و مسابقات برای فوتبال روسیه خواهد شد. در اکتبر 2013 بانک مرکزی روسیه اسکناس‌های 100 روبلی به مناسبت بازی‌های المپیک زمستانی سوچی چاپ کرد که 1000 روز قبل از شروع بازی‌ها انتشار یافتند. این اسکناس‌ها پس زمینه آبی رنگ دارند و در یک طرف آنها عکس اسنوبرد و در طرف دیگر عکس استادیوم فیشت و یک پرنده آتشین قرار دارد.
 
در ابتدا قرار بود که کانسپت ورزشگاه فیشت شبیه به دانه‌های برف طراحی شود تا نشانگر فصل سرما باشد. سپس تصمیم بر این شد تا این ورزشگاه طراحی صدف مانند داشته باشد که نشانگر دو توده برف نیز هست تا منظره‌ای زیبا داشته باشد. سقفی که برای روز جشن افتتاحیه این استادیوم طراحی شده بیشتر آن را شبیه به یک پیست اسکی می‌کند. در ابتدا قرار بود تا سقف این ورزشگاه کاملا باز باشد، اما با وجود بادهای شدید در این منطقه طراحان تصمیم گرفتند تا سقف متحرکی برای آن طراحی کنند. یک سال طول کشید تا این سقف ساخته شود.

تحریریه گروه معماری آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1363.html