مکانو، برنده مسابقه ی طراحی موزه ی زیرزمینی در ورشو

طراحی معماری آرل
یک تیم متشکل از مکانو، میشل ون گسل، گروه دلوا و گروه معماری نائوروکی، برنده ی مسابقه ی طراحی موزه ی شلطنتی ورشو شدند. این موزه ی 1800 متری به صورت سه گوش طراحی شده است و قرار است در پارک لاژنکی واقع در پایتخت لهستان، به صورت زیرزمینی ساخته شود. پارک لاژنکی یکی از پارک های سنتی ورشو می باشد و یکی از پر رفت و آمد ترین پارک های این شهر به حساب می آید.

 
از هر سه وجه این موزه که وارد آن شویم، به سالن اصلی می رسیم و این این سالن اصلی به 4 سالن دیگر دسترسی دارد. این سالن ها به منظورهای مختلف موزد استفاده قرار می گیرند که از آن جمله می توان به برگزاری نمایشگاههای موقت اشاره کرد. دو تا از این سالن ها کورچکتر و دو تای دیگر بزرگتر هستند. هم چنین فضای باغ که در کنار این موزه قرار می گیرد و جزیی از این موزه خواهد بود به منظور فعالیتهای آموزشی و تفریحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 

در این ساختمان، مانند تمام ساختمان های زیرزمینی، نور مسئله ی بسیار مهمی است. معمار ارشد این اثر می گوید : "ما برای کنرتل نور از نورگیرهای بزرگی استفاده میکنیم که نور روز را به محیط داخلی موزه انتقال دهند.همچنین، بازی نور بوسیله ی پوشش گیاهی بالای موزه، در راهروها و سایر محیط ها، فضای رمز آلودی را برای بازدیدکنندگان ایجاد خواهد کرد.

برای بزرگنمایی، برروی تصاویر کلیک کنید.


منبع : ARCHDAILY
تحریریه ی گروه معماران آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-1016.html