۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

شب یلدا در معماری آرل
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلمی سینمای لینکلن اثری ناب، تاریخی و کلاسیک از استیون اسپیلبرگ کارگردان بزرگ آمریکایی است. رزومه پربار اسپیلبرگ شامل فیلم های بزرگی است که هر کدام اثری وصف ناپذیر بر روی بینندگان خود می گذارد. فیلم سینمایی لینکلن هم از این قاعده مستثنی نیست و مختصر دوره ای از زندگی آبراهام لینکلن و تاریخ ملت آمریکا را به نمایش می گذارد. طراح صحنه ریک کارتر به خوبی فضای قرن نوزدهم را در تمام لوکیشن ها منتقل کرده است. طراحی صحنه و بازی بی نظیر بازیگران فیلم مانند دنیل دی لوئیس، سالی فیلد و دیوید استراثارین شما را به سال 1865 می برد.
در ادامه خلاصه ای از این فیلم و طراحی صحنه آنرا مطالعه می نمایید.
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
هیچ فیلمی تا کنون نتوانسته فضای هرج و مرج و تحرک جنون آور را به اندازه ساخته مکس دیوانه جرج میلر به تصویر بکشد. از سال 1979 تا 1785 سه سری فیلم از مجموعه های مکس دیوانه توسط جرج میلر ساخته شد که نمایانگر دنیای پسا آخرزمانی در آینده ای تاریک است و چیزی جز آینده تاریک، فضای خشن و وحشیانه، هوایی سمی و خودروهای هیولاوار که به دست بازماندگان ساخته شده است. نسخه جدید فیلم میلر دارای هارمونی بی نظیری از طراحی صحنه، دکوراسیون، طراحی لباس، جلوه های بصری، جلوه های صوتی و میکس صدا می باشد که بیننده را در مکانی جدید غرق می کند. فیلمی که 90 درصد سکانس های آن به صورت زنده و حقیقی ساخته شده و فقط 15 درصد فیلم دستخوش تغییرات جلوه های بصری بوده است. در ادامه خلاصه ای کوتاه از نحوه طراحی و ساخت دکورهای این فیلم را مشاهده می کنید. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
مجموعه فیلم های هابیت (Hobbit) اثر پیتر جکسون جزء خالص ترین اثرهای فانتزی - حماسه ای تاریخ سینما به شمار می رود. کتابی زیبا که به قلم جی.آر.آر تالکین به رشته تحریر در آمده و توسط پیتر جکسون و تیم نویسنده وی به سناریوای طولانی تبدیل شده است. ویژگی مهم داستان هابیت توصیف فضاهای رویایی، اساطیری و فانتزی است که به طرز استادانه ای در فیلم طراحی شده و دکورهای بی نظیری از فصل های کوتاه کتاب به نمایش درآورده است. دَن هانا (Dan Hennah) طراح و دکوراتور سه گانه هابیت جزء بزرگترین و مشهورترین طراح صحنه فیلم های سینمایی در هالیوود می باشد. طراحی دکور و فضاهای معمارنه وی در سری فیلم های هابیت و ارباب حلقه ها از ناب ترین پروژه های تاریخ سینما به شمار می رود. دَن هانا در همکاری قبلی خود با پیتر جکسون در سری فیلم های ارباب حلقه ها موفق شده یک 5 بار نامزد جایزه اسکار شود که یک بار به خاطر فیلم ارباب حلقه ها: بازگشت سلطان برنده جایزه شده است.
در ادامه خلاصه ای طراحی صحنه فیلم هابیت توسط دَن هانا با مطالعه می کنیم...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
"مریخی" فیلمی شگفت انگیز و سراسر تحرک است که بیننده را از ابتدا تا انتها به سفری تکرار نشدنی می برد. ریدلی اسکات به همراه تیم بازیگری حرفه ای خود به خوبی فضای کرده زمین و جو مریخ را به کالبد سینما و تماشاگر منتقل می کند. اما نکته حائز اهمیت کار اسکات در اختیار داشتن تیم طراحی صحنه قدرتمند و خلاق است. فیلم دارای صحنه های زیادی از مقر ناسا، اقامتگاه آریس3، فضاپیمای هرمس و چندین لوکیشن دیگر است که به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش  درآمده اند. طراحی معماری در کنار طراحی صنعتی فضاهای فیلم از مهم ترین و قوی ترین عناصر فیلم به شمار می روند.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی گتسبی بزرگ (The Great Gatsby) جزء آثار منحصربه فرد سینمای کلاسیک به شمار می رود که بر اساس رمانی به همین نام توسط فرانسیس اسکات کی فیتزجرالد  نوشته شده است. گتسبی بزرگ به عنوان یکی از بزرگترین رمان های آمریکایی قرن بیستم شناخته می شود و با این وجود خیلی ها هم آن را به عنوان کتابی به یاد دارند که در دبیرستان مجبور به خواندنش بودیم.(البته این موضوع مربوط یه پیش از انقلاب ایران بود). تا کنون چندین اقتباس از داستان فیتزجرالد به رشته تصویر در آمده که جدیدترین آن محصول سال 2013 به کارگردانی باز لورمن (Baz Luhrmann) و بازی لئوناردو دیکاپریو، کری مولیگان و توبی مگوایر بوده است. سبک معماری کلاسیک به همراه رنگ های زنده و پرشور باز لورمن در تصویرنگاری فیلم از به یادماندنی ترین لحظات تاریخ سینما به شمار می رود که اسکار بهترین طراحی صحنه را برای کاترین مارتین، طراح صحنه فیلم به ارمغان آورد.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
سایت گروه معماری آرل پست این هفته خود را به فیلم سینمایی در میان ستارگان اختصاص داده. به همین دلیل طراحی صحنه فیلم با توجه به موضوع داستان متفاوت تر از ژانرهای سینمایی دیگر می باشد. طراحی که صرفاً به دنیای خارج از زمین اختصاص یافته. فیلم سینمایی در میان ستارگان (Interstellar) یکی از ساخته های منحصربه فرد و استثنایی کریستوفر نولان است. کریستوفر نولان را می توان یکی از معدود فیلمسازان عصر حاضر دانست که هربار اراده کرده، دنیای پیچیده ای که در ذهنش ساخته را به راحتی به سینما آورده و به تصویر کشیده است. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
مترجم: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی سوئینی (Sweeney Todd) تاد ساخته تیم برتون، کارگردان صاحب سبک و دوست داشتنی آمریکایی می باشد. برتون از معدود کارگردان های موفقی است که رنگ و لعاب متفاوتی را برای فیلم های خود در نظر گرفته که این امر سبب شده تا وی با دانته فرتی، طراح مشهور ایتالیایی همکاری کند. در این خبر ما بررسی کوتاهی از اولین همکاری او با دانته فرتی، طراح ایتالیایی پرداخته ایم.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی ترون – میراث (Tron: Legacy) نام فیلمی علمی-تخیلی است به کارگردانی جوزف کازینسکی. فیلم ترون:میراث دنباله فیلمی به همین نام است که در سال 1982 ساخته شده است. این فیلم دارای طراحی صحنه و دکوراسیون فوق العاده منحصربه فرد و عجیبی است که توسط دو طراحی بزرگ به نام های سیدنی مید و دنیل سایمون ارائه شده. اکثر فضاسازی فیلم که توسط دنیل سایمون صورت گرفته اولین نسخه ساخته شده در دنیای سینما و هنر می باشد. فیلم ترون تجربه ای جالب و شگفت انگیز به درون یک دنیای دیجیتالی از نور و تاریکی است. طراحی شهری، طراحی صنعتی، وسایل  نقلیه، طراحی داخلی و دکوراسیون موجود در فیلم، همگی از ذهن دنیل سایمون نشأت گرفته که با همکاری سیدنی جی مید کامل شده است. 

نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی آنا  کارنینا اثری متفاوت و کلاسیک از کارگردان 43 ساله انگلیسی، جو رایت می باشد. داستان فیلم بر اساس رمانی به همین نام بود که توسط نویسنده بزرگ و صاحب سبک روسی، لئو تولستوی (Leo Tolstoy) نوشته شده است. پروسه طراحی و ساخت فیلم آنا کارنینا بسیار پیچیده و منحصربه فرد بوده و از متدهای متفاوتی برای طراحی صحنه و دکوراسیون آن استفاده شده است. با نگاه اول به کار جو رایت احساس می کنیم که فیلم جالب و خلاقانه ای را به نمایش گذاشته، اما ساخت چندین لوکیشن در سن تئاتر و ادغام آن با جلوه های بصری و یا صحنه های حقیقی کاری بس دشوار و طاقت فرساست. بخصوص که کارگردان سعی داشته رمانی هزار صفحه ای را در فیلمی 2 ساعته بگنجاند.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی چرخه گر یا همان لوپر (Looper) اثری منحصربه فرد و دیدنی اثر ریان جانسون می باشد. لوپر قصه ای پیچیده با ساختار سفر در زمان دارد. قصه فیلم در آینده می گذرد و دنیای مدرن را نشان می دهد که سفر در زمان نیز اختراع شده است، اما این اختراع بزرگ باعث شده تا ساختار زمان در دنیا به هم بریزد و از همین رو استفاده از این تکنولوژی غیر مجاز شده و تنها مختص انسان های خاصی است. طراح صحنه فیلم اِد وُرو (Ed Verreaux) مکان و صحنه های ساده ای برای این فیلم برگزیده و تمرکز خود را بر روی تغییر وسایل نقلیه مانند خودرو و یا موتور سیکلت ها گذاشته است. در ادامه چکیده ای از طراحی صحنه این فیلم فوق العاده را برای شما گذاشته ایم.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
شاید شما هیچوقت مانند آلفرد هیچکاک، استنلی کوبریک یا کریستوفر نولان مشهور نشید، اما می تونید یک معمار و طراح حرفه ای مانند الکس رومن باشید و لقب هیچکاک زمانه رو به خودتان اختصاص بدید. ممکنه در نگاه اول ساخت چنین فیلمی بیهوده و کم اثر به  نظر بیاد، اما الکس رومن تونست به واسطه ساخت یک فیلم هنری بی نظیر که 5 سال از وقتشو گرفت، به شهرت و ثروت قابل توجهی دست پیدا کنه. اسم این فیلم که سومین و هفتمین (The Third & The Seventh) نام داره حرکتی آرام، خلاقانه و جذاب به درون بناهای منحصربه فرد معماری رو به نمایش گذاشته.اما مهم ترین ویژگی این فیلم و علت طولانی بودن زمان ساختش عجیب نیست. اونم وقتی که با نرم افزار 3D max تمام این فیلم ساخته بشه.رومن به واسطه این فیلم کوتاه، جوایز و پروژه های زیادی رو در زمینه معماری و تصویر متحرک انجام داده و موفقیت جهاتی در زمینه مدل سازی کسب کرده. این پروژه رومن ثابت می کنه که موفقیت و پیشرفت در هنر معماری مستلزم وقت، انرژی و فعالیت زیادیه و نمیشه یک روزه رَه صد ساله رفت. این امکان وجود داشت که بعد از 5 سال وقت گذاشتن بر روی یک فیلم 12 دقیقه ای اصلا نتیجه ای در بر نداشته باشه، اما رومن به خوبی از موفقیت کارش آگاه بود. در ادامه ویدئوی کوچکی از جزئیات فراوان و ویرایش فیلم سومین و هفتمین (The Third & The Seventh) را مشاهده می کنید.
با آرل در ادامه همراه باشید...

 
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی سرزمین فردا (Tomorowland) به کارگردانی برَد بِرد یکی از نمونه های بی نظیر بصری با ساختاری معمارانه است. این فیلم همانطور که از نامش پیداست به سرزمینی فراتر از زمان حال ما پرداخته و موضوعات جالبی اعم از نجوم، معماری، تکنولوژی و ... را به نمایش گذاشته است. در واقع این فیلم با نگرش بازگشت به گذشته والت دیزنی و به نمایش گذاشتن پارک فن آوری این کمپانی بوده است. طراح صحنه و دکوراتور این فیلم، اسکات چامبلیس (SCOTT CHAMBLISS) فضاهای بی نظیری از نمایشگاه سال 1964، اتاق خصوصی گوستاوو ایفل در برج ایفل مربوط به سال 1889، و همنشینی ایفل، ادیسون، نیکلای تسلا ساخته است. اما بخش اصلی طراحی صحنه و اتودهای سرزمین فردا با نگرش به معماری فوق مدرن و آینده نگر طراحی شده مه در نوع خود بی نظیر می باشد. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
مترجم: مهرداد نجیب زاده
هتل بزرگ بوداپست نام فیلمی کمدی محصول سال 2014، به نویسندگی و کارگردانی وس اندرسون می باشد که با الهام از آثار اشتفان تسوایگ ساخته شده است. آدام اشتوک هاوزن طراح صحنه و دکوراتور این فیلم به خوبی از پس سناریو و فضاهای موجود در داستان بر آمده و با نبوغ خود مکان های موجود در کتاب را به نمایش گذاشته است. وی بعد از اتمام این پروژه، جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه را دریافت کرد. داستان این فیلم در کشور خیالی زوبروکا (zubrowka) و در خلل جنگ جهانی صورت گرفته، که اشتوگ هاوزن از بسیاری از مناظر طبیعی در اکثر کشورهای اروپایی الهام گرفته است.
با آرل در ادامه همراه باشید...
مجموع ۸۵ رکورد - در ۷ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی و اجرا ویلا

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی ساختمان اداری و دفتر کار
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، میرداماد . جنب ایستگاه مترو
انتهای خیابان کازرون جنوبی . پلاک ۳
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱     ۲۱-۲۶۴۰۸۵۲۰-۰۲۱
فکس :       ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir