۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده: مهرداد نجیب زاده
چگونه می توان در یک دقیقه و چهل و پنج ثانیه جزء بهترین ها بود؟
انیمیشن های کوتاه یکی از بهترین راه های ممکن برای به نمایش گذاشتن ذهن خلاق و هوشمند یک طراح است. شاید انیمشن کوتاه 1دقیقه و 45 ثانیه ای Fresh Guacamole (گواکمول تازه) نمونه ای بارز و عجیب این صنعت باشد که توانسته نامزد جایزه اسکار شود. به عنوان مثال در Fresh Guacamole شاهد هستیم که سازنده با کمترین امکانات، و ذهنی تلفیق پذیر چگونه توانسته ماهیت آبجکت ها را تغییر دهد و آنها را به ابزاری برگفته از تخیل خود تبدیل کند. در ادامه توضیحات کاملی از تیم سازنده و نحوه ساخت این انیمیشن برای شما قرار داده ایم.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده:مهرداد نجیب زاده
انیمیشن کوتاه Head over heels (پا در هوا) شاهکار زیبا و خلاقانه از مدرسه فیلم و هنر انگلستان می باشد و توسط تیمونی رکارت طراحی و کارگردانی شده است. این انیمیشن محصول سال 2012 بوده و از تکنیک ایست- حرکتی (Stop motion) در ساخت آن استفاده شده که نامزد جایزه اسکار سال 2013 شد. تکنیکی که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً از فناوری دیجیتال در ساخت انیمیشن  های بلند و کوتاه استفاده می شود. به همین دلیل استفاده از فناوری ایست- حرکتی ملزم به زحمات بیشتری می باشد، بخصوص که از تکنیک های دیجیتال و مدل سازی در ساخت آنها استفاده شود.
برای مشاهده کامل مطلب و دانلود انیمیشن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
هری پاتر جزء مهم ترین اثرهای ادبی و هنری دو دهه قرن اخیر به شمار می رود. جی.کی رولینگ با قلم خود داستانی فانتزی و زیبایی به رشته تحریر درآورد که هر 7 جلد به عنوان پرفروش ترین رمان فانتزی کودکان، و پرفروش ترین رمان جهان بین 50 کتاب برتر می باشد. معمولا چنین داستان زیبایی به دور از عرصه سینما نمی ماند. کمپانی برادران وارنر از سال 2001 با سرمایه گذاری بر روی این رمان فیلم های متنوع و جذابی را روانه سالن های سینما کرد. فیلم هایی که به صورت یک مجموعه 8 قسمتی دارای نکات قدرتمند طراحی و ضعف هایی بوده است. نورمن استورات کریگ طراح صحنه تمام قسمت های هری پاتر بوده و 10 سال به طور مداوم برای تیم ساخت فعالیت نموده است. در ادامه خلاصه ای از فعالیت استوارت و طراحی صحنه 7 قسمت را مشاهده می نمایید.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی فَرا ماشین (Ex Machina) از شاخص ترین و برترین عناوین سال 2015 به شمار می رود. فیلمی که به گرایشات علمی-تخیلی تا موضوع جلوه های ویژه، طراحی صحنه، ویژگی های روان شناسی و ... پرداخته است.فیلم Ex Machina اولین پروژه کارگردانی الکس گارلند می باشد که به نحو احسن مسئولیت خود را انجام داده است. مهم ترین ویژگی فیلم  Ex Machina به غیر از شخصیت ایوا یا دیگر آبجکت های مصنوعی، طراحی صحنه فیلم است که توسط مارک دیگبی ارائه شده. مکانی که با ویژگی های مینیمال طراحی شده و بیننده را در سادگی و سکوت انزوای خود غرق می کند. در ادامه خلاصه ای از طراحی صحنه فیلم Ex Machina را مشاهده می کنید.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم های کمیک استریپ همیشه جایگاه ویژه ای در ذهن سینما دوستان و مخاطبان هنر دارند. در یک دهه گذشته این جایگاه ارتقاء شدید پیدا کرده اند. به طوری که فیلم های کمیک یا به اسطلاح پاپکورنی، سلاطین باکس آفیس یا همان جدول فروش فیلم های بین المللی است. ساخت چنین فیلم هایی بودجه سنگینی را در بر می گیرد که بخش اعظم آن به طراحی صحنه، طراحی دکور و جلوه های بصری مربوط می شود. در این پست ما بخشی از طراحی صحنه فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت را معرفی کرده که توسط پاتریک تاتوپولوس طراحی شده و نمونه جالب توجهی از کمپانی دی-سی کمیک به شمار می رود.
در ادامه با آرل همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی انتقام جویان از سری کتاب های مصور کمپانی ماورل می باشد. این فیلم که عنوان کننده گروهی از اَبرقهرمانان دنیای کمیک مارول است که گرد هم آمدند و با انواع تبهکاران دنیای زمینی و غیرزمینی مبارزه می کنند. به جرأت می توان گفت که سری فیلم های انتقام جویان جزء عظیم ترین ساخته های تاریخ سینما به شمار می رود و گروه عظیمی در طراحی و ساخت آن دست دارند. همواره شخصیت های زیاد، طراحی صحنه و دکورها این فیلم مملو از تنوع و گستردگی است. جیمز چینلاند (James Chinlund) طراحی صحنه و دکوراتور فیلم انتقام جویان با چالشی بزرگ به اندازه خود پروژه روبرو بوده و می توان عنوان داشت که به خوبی از پس کار بر آمده. در ادامه خلاصه ای از طراحی صحنه فیلم را مشاهده می نمایید. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
گلادیاتور جزء فیلم هایی است که همیشه در ذهن و خاطره تمام دوستداران سینما می ماند، حتی کسانی که علاقه زیادی به سینما و فیلم های تاریخی ندارند. فیلم گلادیاتور پر است از صحنه های بدیع، لوکیشن های زیبا و مناظر خاص که توسط آرتور مکس طراحی شده است. این دومین بار است که یکی از پروژه های وی را برای شما می گذاریم. چون بخش اعظم فیلم گلادیاتور توسط طراحی صحنه های حرفه ای ساخته شده، خالی از لطف بود که از  آن سخن نگوییم. این فیلم هم یکی دیگ از همکاری های سازنده بین آرتور مکس طراح صحنه، و ریدلی اسکات کارگردان بوده است. در ادامه خلاصه ای از طراحی این فیلم زیبا را مطالعه می کنید.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلمی سینمای لینکلن اثری ناب، تاریخی و کلاسیک از استیون اسپیلبرگ کارگردان بزرگ آمریکایی است. رزومه پربار اسپیلبرگ شامل فیلم های بزرگی است که هر کدام اثری وصف ناپذیر بر روی بینندگان خود می گذارد. فیلم سینمایی لینکلن هم از این قاعده مستثنی نیست و مختصر دوره ای از زندگی آبراهام لینکلن و تاریخ ملت آمریکا را به نمایش می گذارد. طراح صحنه ریک کارتر به خوبی فضای قرن نوزدهم را در تمام لوکیشن ها منتقل کرده است. طراحی صحنه و بازی بی نظیر بازیگران فیلم مانند دنیل دی لوئیس، سالی فیلد و دیوید استراثارین شما را به سال 1865 می برد.
در ادامه خلاصه ای از این فیلم و طراحی صحنه آنرا مطالعه می نمایید.
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
هیچ فیلمی تا کنون نتوانسته فضای هرج و مرج و تحرک جنون آور را به اندازه ساخته مکس دیوانه جرج میلر به تصویر بکشد. از سال 1979 تا 1785 سه سری فیلم از مجموعه های مکس دیوانه توسط جرج میلر ساخته شد که نمایانگر دنیای پسا آخرزمانی در آینده ای تاریک است و چیزی جز آینده تاریک، فضای خشن و وحشیانه، هوایی سمی و خودروهای هیولاوار که به دست بازماندگان ساخته شده است. نسخه جدید فیلم میلر دارای هارمونی بی نظیری از طراحی صحنه، دکوراسیون، طراحی لباس، جلوه های بصری، جلوه های صوتی و میکس صدا می باشد که بیننده را در مکانی جدید غرق می کند. فیلمی که 90 درصد سکانس های آن به صورت زنده و حقیقی ساخته شده و فقط 15 درصد فیلم دستخوش تغییرات جلوه های بصری بوده است. در ادامه خلاصه ای کوتاه از نحوه طراحی و ساخت دکورهای این فیلم را مشاهده می کنید. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
مجموعه فیلم های هابیت (Hobbit) اثر پیتر جکسون جزء خالص ترین اثرهای فانتزی - حماسه ای تاریخ سینما به شمار می رود. کتابی زیبا که به قلم جی.آر.آر تالکین به رشته تحریر در آمده و توسط پیتر جکسون و تیم نویسنده وی به سناریوای طولانی تبدیل شده است. ویژگی مهم داستان هابیت توصیف فضاهای رویایی، اساطیری و فانتزی است که به طرز استادانه ای در فیلم طراحی شده و دکورهای بی نظیری از فصل های کوتاه کتاب به نمایش درآورده است. دَن هانا (Dan Hennah) طراح و دکوراتور سه گانه هابیت جزء بزرگترین و مشهورترین طراح صحنه فیلم های سینمایی در هالیوود می باشد. طراحی دکور و فضاهای معمارنه وی در سری فیلم های هابیت و ارباب حلقه ها از ناب ترین پروژه های تاریخ سینما به شمار می رود. دَن هانا در همکاری قبلی خود با پیتر جکسون در سری فیلم های ارباب حلقه ها موفق شده یک 5 بار نامزد جایزه اسکار شود که یک بار به خاطر فیلم ارباب حلقه ها: بازگشت سلطان برنده جایزه شده است.
در ادامه خلاصه ای طراحی صحنه فیلم هابیت توسط دَن هانا با مطالعه می کنیم...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
"مریخی" فیلمی شگفت انگیز و سراسر تحرک است که بیننده را از ابتدا تا انتها به سفری تکرار نشدنی می برد. ریدلی اسکات به همراه تیم بازیگری حرفه ای خود به خوبی فضای کرده زمین و جو مریخ را به کالبد سینما و تماشاگر منتقل می کند. اما نکته حائز اهمیت کار اسکات در اختیار داشتن تیم طراحی صحنه قدرتمند و خلاق است. فیلم دارای صحنه های زیادی از مقر ناسا، اقامتگاه آریس3، فضاپیمای هرمس و چندین لوکیشن دیگر است که به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش  درآمده اند. طراحی معماری در کنار طراحی صنعتی فضاهای فیلم از مهم ترین و قوی ترین عناصر فیلم به شمار می روند.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
فیلم سینمایی گتسبی بزرگ (The Great Gatsby) جزء آثار منحصربه فرد سینمای کلاسیک به شمار می رود که بر اساس رمانی به همین نام توسط فرانسیس اسکات کی فیتزجرالد  نوشته شده است. گتسبی بزرگ به عنوان یکی از بزرگترین رمان های آمریکایی قرن بیستم شناخته می شود و با این وجود خیلی ها هم آن را به عنوان کتابی به یاد دارند که در دبیرستان مجبور به خواندنش بودیم.(البته این موضوع مربوط یه پیش از انقلاب ایران بود). تا کنون چندین اقتباس از داستان فیتزجرالد به رشته تصویر در آمده که جدیدترین آن محصول سال 2013 به کارگردانی باز لورمن (Baz Luhrmann) و بازی لئوناردو دیکاپریو، کری مولیگان و توبی مگوایر بوده است. سبک معماری کلاسیک به همراه رنگ های زنده و پرشور باز لورمن در تصویرنگاری فیلم از به یادماندنی ترین لحظات تاریخ سینما به شمار می رود که اسکار بهترین طراحی صحنه را برای کاترین مارتین، طراح صحنه فیلم به ارمغان آورد.
با آرل در ادامه همراه باشید...
نویسنده: مهرداد نجیب زاده
سایت گروه معماری آرل پست این هفته خود را به فیلم سینمایی در میان ستارگان اختصاص داده. به همین دلیل طراحی صحنه فیلم با توجه به موضوع داستان متفاوت تر از ژانرهای سینمایی دیگر می باشد. طراحی که صرفاً به دنیای خارج از زمین اختصاص یافته. فیلم سینمایی در میان ستارگان (Interstellar) یکی از ساخته های منحصربه فرد و استثنایی کریستوفر نولان است. کریستوفر نولان را می توان یکی از معدود فیلمسازان عصر حاضر دانست که هربار اراده کرده، دنیای پیچیده ای که در ذهنش ساخته را به راحتی به سینما آورده و به تصویر کشیده است. 
با آرل در ادامه همراه باشید...
مجموع ۹۲ رکورد - در ۸ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir